Naga Markets

Według ekspertów z Coinbase tzw. kryptowalutowa zima może wydłużyć się do końca 2023 r. W swoim najnowszym raporcie omówili oni skutki, jakie wywarł na rynek upadek platformy FTX. Analitycy zauważyli, że awaria trzeciej co do wielkości giełdy wirtualnych walut doprowadziła do kryzysu płynności, który jest w stanie zatrzymać na dłużej bessę. 

“Krypto zima” może wydłużyć się do końca 2023 r. 

Rynek wirtualnych walut tkwi w sidłach bessy od początku br. Spadki zostały na nim pogłębione po upadku ekosystemu Terra, do którego przynależała kryptowaluta LUNA i stablecoin UST. Awaria ta miała przykre konsekwencje dla całej branży. W efekcie lawinowym wiele innych firm ogłosiło bankructwo. 

Choć wydawało się, że najgorsze już minęło, w wyniku informacji o nieścisłościach w bilansie rodzimej spółki FTX – Alameda Research kryptowaluty ponownie ucierpiały. W obliczu kryzysu płynności Sam Bakman-Fried, złożył wniosek o upadłość. Okazało się, iż prowadzona przez niego platforma wykorzystywała środki inwestorów do własnych “zagrań inwestycyjnych”.

Analitycy z Coinbase podkreślili w swoim najnowszym raporcie, że implozja trzeciej co do wielkości giełdy kryptowalut stworzyła kryzys płynności, który może przyczynić się do przedłużenia kryptowalutowej zimy nawet do końca 2023 r. 

Wielu inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych nie jest w stanie wypłacić własnych środków z FTX. Sytuacja ta zniechęca również nowe osoby do wkroczenia na rynek wirtualnych walut. Eksperci zwrócili uwagę także na wzrost dominacji stablecoinów do 18%. Biorąc pod uwagę szereg aspektów, wysnuli oni wniosek, że bessa nie skończy się w najbliższych miesiącach. 

Niefortunne wydarzenia związane z FTX niewątpliwie nadszarpnęły zaufanie inwestorów do aktywów cyfrowych. Naprawa zajmie trochę czasu i bardzo prawdopodobne, że może to przedłużyć krypto-zimę o kilka miesięcy, być może do końca 2023 r.” – stwierdzili analitycy z Coinbase.

W raporcie podkreślono także, że upadek FTX może dotknąć firmy, które wchodziły w interakcję z tą platformą, bądź spółką Alameda Research. 

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

XTB

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Aktualna sytuacja na rynku wirtualnych walut

Obecnie kryptowaluty nie wykazują oznaki ożywienia. W ciągu ostatnich 24 godzin zmiany na wykresach czołowych projektów z tego sektora były niewielkie. Problemy FTX mocno w nie ugodziły, sprowadzając do poziomów cenowych niewidzianych od bardzo dawna. Przykładowo kurs Bitcoina odnotował dołek w okolicy 15,6 tys. dol. za monetę. Ostatnim razem BTC był tak tani w 2020 r. 

Z danych pochodzących od platformy alternative.me wynika natomiast, że inwestorzy wirtualnych walut pogrążeni są w ekstremalnym strachu. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPopularność funta najwyższa od czasu Brexitu. Dolar i euro wciąż dominują
Następny artykułMasowy exodus Bitcoinów z giełd. Wypłacono ponad 3 mld dol. w BTC po skandalu FTX
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here