Naga MarketsDenis Borisovsky, prezes PFSOFT

Poniższy tekst pochodzi z Bloga firmy PFSOFT, gdzie pojawiają się m.in. artykuły prezesa, Denisa Borisovsky’ego. Artykuł źródłowy pojawił się w kwietniu br., kiedy bardzo głośna była sprawa upadku Mt. Gox, a politycy odgrażali się regulacjami i zakazami dotyczącymi BTC. Jak się okazuje Bitcoin wciąż ma się dobrze.

Wiele mówiło się w ostatnim czasie o Bitcoinie i całym zamieszaniu z nim związanym. Media były pełne wiadomości o Mt. Gox i upadłości, która pochłonęła 600’000 Bitcoinów. Jednak w całym tym szumie trzeba pamiętać, że krypto-waluta, to nie jest  jakiś konkretny wynalazek czy przedsięwzięcie. Krypto-waluta to nie jest Bitcoin ani upadła giełda. Myślę, że krypto-waluta to idea zakorzeniona w dążeniu do wolności. Bitcoin miał złą reputację od początku, kiedy ludzie uważali go za “tajny pieniądz” służący zakupom nielegalnych przedmiotów, jednak po kilku latach wydaje się, że coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać jego walory użytkowe. W rzeczywistości, cały ten szum medialny, który narósł ostatnio, czy to pozytywny czy negatywny, może być jedynie znakiem mówiącym, że wzrost popularności krypto-walut jest nieunikniony.

Wielki ekonomista i zdobywca nagrody Nobla, Milton Friedman, powiedział wiele lat przed powstaniem Bitcoina te prorocze słowa:

“Myślę, że Internet będzie jedną z głównych sił ograniczających rolę rządu. Jedna rzecz, której tu brakuje, a która zostanie wkrótce stworzona, to godna zaufania e-waluta.”

W tym momencie wydaje się dominować pogląd, że Bitcoin jest w ostatniej fazie tragicznego upadku, jednak ja uważam przeciwnie, że Bitcoin jest we wczesnej fazie powstawania. Dla przykładu, BTC.sx rozija się gwałtownie , a Australian Bitcoin Company uruchamia projekt rozmieszczenia setki bankomatów z Bitcoinem. Oczywiście, że pojawiają się problemy w branży, jednak biorąc pod uwagę równoległą silną ekspansję, nie wygląda to na upadek.

W świecie ciągłego kryzysu zaufania, drukowania pieniędzy i postępującej dewaluacji, idea kryptologicznie zabezpieczonej waluty z ograniczoną podażą jest bardzo kusząca dla mas, które tracą wiarę w tradycyjny system bankowy. Inny laureat nagrody Nobla, Al Gore powiedział:

“Regulacja podaży pieniądza musi zostać odpolityczniona”

Za każdym razem, kiedy otwierasz poranną gazetę, staje się jasne, że bankierzy bawią się pieniędzmi, a tym, kto ostatecznie na tym cierpi jest “przeciętny Kowalski”. Nie zapominajmy, że nawet w erze Internetu i światłowodów nasze banki wciąż utrzymują niebotyczne opłaty na transfery międzynarodowe, które wciąż trwają kilka dni. BTC jest znacznie łatwiejszy i tańszy w obsłudze sprawiając wrażenie doskonałego nośnika wartości.

W historii wiele mamy przykładów wynalazków, które nie zostały przyjęte tak ciepło, jak na to zasługiwały. Dla przykładu, Western Union w 1878 roku odrzucił telefon jako, że posiadał “zbyt wiele wad i niedoróbek by mógł być uważany za środek komunikacji.” – jak zawarto w nocie firmy. Z kolei w 1977, przewodniczący Digital Equipment Corp., Ken Olsen oświadczył: “Nie ma żadnego powodu by ktokolwiek mógł chcieć mieć komputer w domu.

Jednak po 30 latach trudno było znaleźć dom bez komputera.

Z drugiej strony, a co jeśli Bitcoin naprawdę upadnie? Co stanie się z całą ideą krypto-waluty? Zgaduję, że nic. Jak pokazuje Auroracoin, idea prawdopodobnie przetrwa. Jest to prawdopodobnie koleiny krok w świecie krypto-walut – rząd używający ich dla dobra obywateli. Osobiście nie mam wątpliwości, że wkrótce będziemy świadkami wielu zaskakujących wydarzeń wpisujących się w proces powstawania krypto-walut, który ma właśnie miejsce.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here