Naga MarketsNvidia, producent sprzętu komputerowego, złożyła wniosek do amerykańskiego sądu o odrzucenie oskarżeń inwestorów, którzy twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd jeżeli chodzi o potencjalne zyski z crypto miningu (kopania kryptowalut), które wypracować miała spółka. Akcjonariusze są zdania, że spółka koloryzowała fakty, ta twierdzi natomiast, że to sami inwestorzy dali się ponieść spekulacyjnej bańce oraz pozytywnym raportom krypto-górników.

Kopanie kryptowalut i brak transparentności w zakresie popytu

Sprawa wyszła na światło dzienne jeszcze w grudni 2018 roku, kiedy Nvidia zaprezentowała niższe od oczekiwanych wyniki za trzeci kwartał, doprowadzające do silnego spadku cen akcji. Inwestorzy pozwali spółkę w związku z oskarżeniem o wprowadzeni w błąd w zakresie wysokiego popytu na sprzęt do kopania kryptowalut, który dostarczać miała Nvidia.

Nvidia odbija natomiast piłeczkę twierdząc, że analitycy (w tym zespół ekonomistów Morgana Stanleya), zawyżył prognozy przychodów ze sprzętu produkowanego dla krypto-górników korzystając z niewłaściwego modelu estymacji, który zakładał stały wzrost zapotrzebowania na karty graficzne zaopatrujące kopalnie krypotwalut.

Akcje spółki Nvidia spadały z poziomu 290 dolarów do zaledwie 120 dolarów tracąc niemal 60%.

Chociaż głównym sektorem działalności spółki Nvidia jest sektor gamingowy, to wzrost popularności crypto miningu przełożył się na zainteresowanie procesorami graficznymi, które tworzyło przedsiębiorstwo. Widząc rosnący potencjał spółka rozpoczęła produkcję procesora przystosowanego do wydobycia kryptowalut w maju 2017 roku, o nazwie Crypto SKU. W tym samym czasie krypto-górnicy nadal woleli dokonywać zakupów chipu gamingowego GeForce, jego sprzedaż w odróżnieniu od Crypto SKU była uwzględniana jednak w przychodach sektora gamingowego.

Inwestorzy zarzucają obecnie spółce, że wprowadziła ich w błąd i sugerowała, że wyższe zyski w sektorze gamingowym nie miały nic wspólnego z kryptowalutowym boomem. Nvidia dopiero w sierpniu 2018 roku przyznała, że przychody kryptowalutowe były również powiązane z sektorem gamingowym.

Z drugiej strony Nvidia zarzuca inwestorom „cherry-picking”, czyli wybieranie poszczególnych informacji z oświadczeń korporacyjnych, które pokrywają się z ich tezą, pomijając jednocześnie te, które miały jasno sygnalizować główne kanały przychodowe spółki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here