Naga MarketsNegatywny wynik będący skutkiem spadków na Bitcoinie oraz rynku krytpwalut ogółem, jest główną przyczyną strat wykazanych przez Galaxy Digital LP – firmowanego przez Michaela Novogratza banku handlowego, który, według informacji podanych przez anonimową osobę z jego kręgów, ma stać się „Goldman Sachsem dla sfery krypto”. Przypomnijmy, że pierwsza pod względem wartości rynkowej kryptowaluta zaliczyła przez 3 miesiące od momentu osiągnięcia maksimów na poziomie 19,5 tys. USD w grudniu zeszłego roku, pokaźny spadek o aż 52%. W zeszłym tygodniu, zgodnie z wymogami regulacyjnymi, licząca niewiele ponad 8 miesięcy spółka przedłożyła raport za pierwszy kwartał swojej działalności. Wynika z niego, iż poniosła wówczas stratę na łączną kwotę 134 mln USD.

Zobacz również: Mike Novogratz zainwestował 52 mln USD w kredytową krypto-platformę

Te artykuły również Cię zainteresują
Galaxy Digital – bank dla firm z branży krypto i technologii blockchain

Ambitnym celem Novogratza, po tym jak wcześniej zrezygnował z planów utworzenia funduszu hedgingowego opartego na kryptowalutach, jest wprowadzenie Galaxy Digital (GD) na kanadyjską giełdę TSX Venture Exchange, działająca w ramach rynku alternatywnego (tzw. junior stock exchange – giełda, gdzie obraca się akcjami mniejszych spółek lub niedawno powstałych przedsiębiorstw). Jednym z wymogów regulacyjnych jest przedłożenie sprawozdania finansowego. Sam zaś GD, w zamyśle jego twórców ma być bankiem handlowym na poziomie instytucjonalnym, skupiającym się na przedsięwzięciach związanych z kryptowalutami oraz technologią blockchain. Swoją działalnością ma objąć trading, inwestycje kapitałowe, zarządzanie aktywami oraz usługi doradztwa. Novogratz jest entuzjastycznie nastawiony do projektu – wniósł około 400 mln USD w Bitcoinie, Ethereum, Ripple oraz udziałach w startupach takich jak Xapo, Bitstamp oraz Ripple Labs. Optymistyczna jest także jego niedawna wypowiedź:

 „Jestem bardzo dumny z powodu postępów, które poczyniliśmy od początku roku. […] Zebraliśmy zespół na światowym poziomie o rozległej wiedzy oraz doświadczeniu na poziomie instytucjonalnym oraz poszliśmy znacznie do przodu w rozwijaniu czterech kluczowych gałęzi prowadzonej działalności.”

Sprawozdanie za 1. kwartał działalności GD

Natomiast gdy przyjrzymy się samemu sprawozdaniu, nie ma aż tylu powodów do radości. Po stronie aktywów widnieje co prawda kwota 281,7 mln USD, w tym 225,8 mln USD jako cyfrowe aktywa i inwestycje. Jednakże łączne straty GD wyniosły 134 mln USD, w tym 13,5 mln USD w ramach działalności tradingowej, 85,5 mln USD jako niezrealizowane straty na aktywach cyfrowych, a także 1,1 mln USD w ramach tzw. strat na papierze (czyli widniejących w księgach rachunkowych, ale z którymi nie wiąże się rzeczywista utrata środków pieniężnych).

Zawiły proces wprowadzania GD na giełdę

Plan wejścia na giełdę TSX Venture Exchange wygląda ambitnie i został przedstawiony przez Novogratza w styczniu tego roku. Polega on na przeprowadzeniu szeregu transakcji, w wyniku których pozyskana ma zostać kwota 192 mln USD. Akcje Galaxy Digital miałyby trafić na wspomnianą giełdę w Kanadzie za pośrednictwem spółki holdingowej. Uwagę zwraca zawiłość procesów prowadzących do wymarzonego celu – na miarę złożonej kariery Novogratza w finansach. GD ma najpierw nabyć startup o nazwie First Coin Capital Corp, a następnie połączyć się ze spółką fasadową (tzw. shell company) Bradmer Pharamceuticals w wyniku przejęcia odwrotnego (reverse takeover). Gwoli jasności, spółka fasadowa jest podmiotem nieprowadzącym rzeczywistej działalności i służy jako narzędzie pośredniczące w  dokonywaniu różnych operacji finansowych lub pozostaje w stanie uśpienia do wykorzystania w przyszłości do innych celów. Z kolei przejęcie odwrotne to rodzaj połączenia (fuzji) spółek, dzięki któremu nie muszą one przechodzić przez proces pierwotnej oferty publicznej (IPO). Następnie Bradmer Pharmaceuticals ma zmienić swoją nazwę na Galaxy Digital Holdings, z udziałem w banku handlowym, i wówczas sam bank ostatecznie trafić na TSX Venture Exchange.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

W tym roku GD zainwestował 86,3 mln USD w ramach 11 projektów oraz przejęć – w tym BlockFi – platformy udzielającej pożyczek (przypominającej projekt Salt) oraz AlphaPoint – przedsięwzięcia mającego na celu pomaganie instytucjom w uruchamianiu giełd kryptowalut oraz w procesie tokenizacji aktywów. Novogratz jest wyjątkowo barwną postacią w świecie finansów.  Oprócz tego, iż ostatnimi czasy stał się orędownikiem Bitcoina oraz technologii blockchain, wcześniej był partnerem w Goldman Sachs Group Inc., następnie zarządzał funduszem inwestycyjnym w ramach Fortress Investmetnt Group. Figurował także na liście miliarderów magazynu Forbes w latach 2007 oraz 2008. W młodości odnosił sukcesy w zapasach oraz był pilotem helikoptera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here