Naga MarketsWitam w kolejnym wpisie z cyklu „Krótko vs. Długo”. Celem tego cyklu jest przedstawienie możliwości jakie daje strategia long/short oraz pokazanie, że zarabianie na spadkach jest równie naturalne jak zarabianie na wzrostach kursów akcji.


Tym razem przedstawimy możliwość stosowania strategii long/short na indeksach giełdowych. W tym przypadku najlepiej szukać indeksów, które są ze sobą mocno skorelowane, ale z jakiegoś powodu pojawiła się między nimi dywergencja. Nie doszukujmy się korelacji między WIG20, a indeksami zachodnimi jak DAX czy S&P500. W krótkim terminie zależności są widoczne, ale nie możemy liczyć na wzrosty polskich spółek tylko ze względu na coraz wyższe poziomy S&P500.

  • Pozycja Long – CAC40 (FR40)
  • Pozycja Short – DAX (DE30)

Dwa wiodące europejskie indeksy są ze sobą tradycyjnie mocno skorelowane. Stopień ich korelacji przekracza 93%, więc jest ona niezwykle silna.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

W ostatnim czasie między indeksami pojawiła się spora dywergencja. Indeks CAC40 zdecydowanie wolniej odrabia straty po publikacji wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Historia pokazuje jednak, że tego rodzaju dywergencje są prędzej czy później domykane, więc obecna sytuacja stanowi okazję inwestycyjną.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Aby wykorzystać dywergencję powinniśmy otworzyć pozycję krótką na DAX (DE30) oraz długą na CAC40 (FR40).

Otwierając jednego lota na indeksie DAX musimy dobrać jeszcze odpowiednią pozycję na CAC40 ze względu na różną wartość kontraktów. Pozycja 1 lot na DE30 ma wartość 266 916 euro (po cenach z 17.08), natomiast 1 lot na FR40 jest wart 44 334 euro.

Wynika z tego, że na każdego lota pozycji na DAX powinniśmy otworzyć 6.02 lota na CAC40.

hftnews-baner-multi

Prezentowane instrumenty są dostępne w ofercie HFT Brokers w pakiecie Multi Equity. Wszystkie analizy z cyklu “Krótko vs Długo” można śledzić pod dedykowanym tagiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here