Naga MarketsWitam w nowym cyklu, w którym postaram się pokazać jak zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen akcji. Możliwość zajmowania pozycji krótkich na akcjach spółek to dwa razy więcej okazji inwestycyjnych, a także większa niezależność od panujących na rynku warunków.


Obecne czasy na rynku kapitałowym cechuje znacząca niepewność – wyceny akcji w Stanach Zjednoczonych są bardzo wysokie; Europa ma problemy ze wzrostem gospodarczym, inflacją i sektorem bankowym; a polskim rynkiem rządzi polityka. Banki centralne robią wszystko, aby nie dopuścić do naturalnej przeceny na rynku akcyjnym, co wypacza ceny aktywów i dodatkowo utrudnia inwestowanie. Właśnie dlatego w cyklu proponowane będą dwie transakcje z czego jedna kupna, a druga sprzedaży, tak aby minimalizować ryzyko. Celem tego i kolejnych wpisów jest edukacja i pokazanie, że zarabianie na spadkach odbywa się w podobny sposób jak tradycyjne inwestowanie w akcje.

hftnews-baner-multi

Pozycja Long – PKO BP (PKO.PL)

Nowy projekt prezydenckiej ustawy frankowej okazał się dużo bardziej łagodny dla sektora bankowego od poprzedniej propozycji. Jednorazowe koszty banków wyniosą około 4 miliardy złotych, a nie 60-70 miliardów jak było to proponowane wcześniej. Korzystna decyzja Prezydenta doprowadziła do mocnych wzrostów kursów akcji banków notowanych na GPW, w dodatku na bardzo wysokich obrotach. PKO BP to największy i najbardziej stabilny polski bank, co pokazały ostatnie europejskie stress testy. PKO BP należy do najbardziej bezpiecznych banków w Europie. W dodatku jego wycena na tle sektora bankowego nie jest specjalnie wysoka (C/WK: 1,06; C/Z 12.60).

Kurs akcji przebił linię wielomiesięcznego trendu spadkowego, w dodatku na wysokich obrotach. Na wykresie pojawił się zatem sygnał kupna. Kolejne ważniejsze strefy oporu to okolice 27.60/70 oraz 31.30/50. Z kolei wsparciem będą lokalne dołki sprzed wtorkowej sesji (poniżej 24).

hft1Pozycja Short – Caterpillar (CAT.US)

Caterpillar to amerykański producent maszyn budowlanych i górniczych, a także silników przemysłowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy kurs akcji odbił między innymi za sprawą stabilizacji sytuacji w Chinach, która może zwiększyć popyt na produkty CAT, a kolejnym katalizatorem wzrostów był raport kwartalny. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wyniki lepsze od konsensusu rynkowego, ale pominęli negatywne fakty. Przychody spadły rok do roku o 16%, a zysk na akcję o ponad 20%. Przychody w niektórych działach spadały o 20% (energia i transport) i 29% (wydobycie). Caterpillar prowadzi restrukturyzację biznesu, a do 2018 roku zamierza zwolnić 10 tysięcy osób. Tyle, że sama kontrola kosztów nie poprawi znacząco sytuacji spółki, a warunki biznesowe są nieubłagane. Produkcja przemysłowa w USA spada już 10 miesięcy z rzędu, a gospodarka USA z wyłączeniem konsumpcji znajduje się już na krawędzi recesji. Mimo stabilizacji w Chinach trudno liczyć na powrót do szybkiego wzrostu w tamtejszej gospodarce, a bez odbicia cen surowców przychody Caterpillar nie zwiększą się znacząco. Biorąc pod uwagę wszystkie negatywne czynniki, trudno uzasadnić wskaźnik cena/zysk na poziomie 26 (najwyżej od 2011 roku).

Kurs akcji CAT.US właśnie dotarł do istotnego oporu – linii trendu spadkowego obowiązującego od 2014 roku. Jest to atrakcyjne miejsce do przyłączenia się do trendu spadkowego z możliwością zajęcia krótkiego stop lossa.

Prezentowane instrumenty są dostępne w ofercie HFT Brokers w pakiecie Multi Equity. Kolejne analizy będzie można śledzić pod dedykowanym tagiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here