Naga MarketsSpadek wartości akcjiKrótka sprzedaż polegająca na pożyczeniu np. akcji i sprzedaniu ich w nadziei na spadek cen, a następnie ich odkupienie, by zainkasować zysk znana jest spekulantom na całym świecie. Może jednak w skrajnych warunkach prowadzić do destabilizacji firm z czym walczyć chcą władze wprowadzając ograniczenia. Przeciwni takim rozwiązaniom pozostają zwolennicy wolnego rynku.

Ograniczenia i zakazy krótkiej sprzedaży

W ostatnim czasie pojawiło się kilka informacji na temat zakazów lub ograniczeń krótkiej sprzedaży. Jednym z takich przykładów jest turecki organ regulacyjny, który zakazał w zeszłym miesiącu krótkiej sprzedaży siedmiu bankom krajowym po tym, jak amerykańscy prokuratorzy USA oskarżyli państwowego pożyczkodawcę Halkbank o naruszenie irańskich sankcji.

Za kolejny przykład może posłużyć Korea Południowa, która rozważa ograniczenia w związku z dochodzeniem prowadzonym przez europejskie władze o domniemane manipulacje na rynku.

Z informacji uzyskanych przez Reutera wynika, że w związku z Brexitem, tymczasowe ograniczenie krótkiej sprzedaży mogą także wprowadzić władze we Frankfurcie, Rzymie i Amsterdamie.

Wyższe koszty i ograniczenie aktywności handlowej

Skuteczność zakazów i ograniczeń dotyczących krótkiej sprzedaży była kwestionowana przez niektórych naukowców i instytucje, w tym Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Władze postrzegają w tym środek do ochrony rynków przed manipulacjami, a krytycy wskazują na podważanie zasad wolnego rynku oraz ograniczenie właściwej wyceny aktywów, zmniejszenie wolumenu obrotu i podniesienie kosztów transakcyjnych.

Według Richarda Payne’a, profesora londyńskiej Cass Business School „prawdziwym skutkiem tych zakazów jest po prostu zwiększenie kosztów handlu i ograniczenie aktywności handlowej”, co mają sugerować przeprowadzone badania.

Zobacz też: Bitcoin (BTC): Niedźwiedzia perspektywa przed halvingiem, uważa Willy Woo

Badania Fedu z Nowego Jorku przeprowadzone na akcjach ponad 400 amerykańskich spółek, na które nałożono 14-dniowy zakaz krótkiej sprzedaży w trakcie kryzysu finansowego pod koniec 2018 roku wykazały, że zakaz miał jedynie niewielki wpływ na ceny. Podobną analizę przeprowadziła ESMA w 2017 roku i wyciągnięte wnioski były takie same.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here