Naga MarketsKrosy (pary krzyżowe). Dlaczego warto na nich grać?Większość traderów skupia swoją uwagę na głównych parach walutowych, tzw. majorsach. Kluczowa jest w tym przypadku para EUR/USD, gdzie kurs euro zestawiany jest z dolarem amerykański. Warto jednak przyjrzeć się także innym parom walutowym, w których nie znajdziemy dolara czyli parom krzyżowym inaczej zwanych krosami.

  • Pary krzyżowe mogą zapewnić dodatkowe okazje do handlu
  • Ruchy na krosach bywają większe niż w przypadku w przypadku majorsów
  • Crossy sprawdzają się też w transakcjach typu carry trade 

Czym są pary krzyżowe (krosy czy też crossy)?

Walut na świecie jest bardzo dużo. Jednak główna uwaga traderów i inwestorów skupia się na parach z dolarem amerykańskim, czyli głównych parach walutowych.Ma to swoje logiczne uzasadnienie, gdyż handel na głównych parach walutowych wiąże się z większą płynnością, a co za tym idzie z niższymi kosztami transakcyjnymi. Jednak nie wszystkie zmiany na rynkach mają związek z tym, co akurat dzieje się z dolarem amerykańskim. Tu z pomocą przychodzą pary krzyżowe, które mogą zapewnić więcej okazji inwestycyjnych. Par krzyżowych jest mnóstwo i wszystkich nie będziemy wymieniać. Kilka najpopularniejszych to m.in. EUR/GBP, EUR/CHF, EUR/JPY czy GBP/JPY.

Należy wiedzieć, że chociaż krosy nie zawierają w sobie dolara amerykańskiego, ich wartość wynika z podstawowych par dolarowych. Świetnym przykładem jest tu para walutowa EUR/JPY, z resztą bardzo popularna wsród traderów.

Kurs krzyżowej pary walutowej EUR/JPY wynika bowiem z obliczeń dwóch głównych par walutowych, a mianowicie EUR/USD oraz USD/JPY. Jeśli zatem chcesz handlować euro i jenem, to nie musisz robić tego osobno na dwóch głównych parach walutowych, a zamiast tego masz możliwość kupna lub sprzedaży pary krzyżowej. Możliwość taką dają przede wszystkim internetowe platformy transakcyjne, w tym FP Markets.

Zalety handlu parami krzyżowymi

Większe profity

Jedną z największych zalet par krzyżowych jest to, że mogą zapewniać bardziej korzystne okazje transakcyjne. Dla przykładu, na rynek napływają negatywne informacje dotyczące Wielkiej Brytanii. Inwestor może rozważać wtedy sprzedaż funta (GBP).

Jeśli w tym samym czasie sentyment nie sprzyja także dolarowi, wybór głównej pary walutowej GBP/USD nie przyniósłby zbyt dużych korzyści w handlu. Załóżmy natomiast, że fundamenty sprzyjałyby euro. W takiej sytuacji kupno pary walutowej EUR/GBP żeby spekulować przeciwko funtowi potencjalnie zapewniłoby większy zysk niż sprzedaż GBP/USD.

Carry trading

Różne kraje przyjmują odmienne stawki stóp procentowych. Mając zatem możliwość handlu parami krzyżowymi, możesz wybrać waluty krajów, w których różnice między stopami procentowymi są największe. 

invest

Dzięki powyższemu możesz zaprząc do handlu strategie zwane carry trade szukając zysku z różnic w stopach procentowych oraz umocnienia waluty na rynku spot.

Okazje płynące z analizy technicznej

Czasem bywa tak, że na głównych parach walutowych niewiele się dzieję pod kątem analizy technicznej. Rynki te mogą na przykład pozostawać w wąskich konsolidacjach, gdzie trudno o dobrą okazję do handlu.

W tym samym czasie mając możliwość analizy par krzyżowych, technikalia mogą tam wskazywać silne trendy albo wybicie sugerujące ruch kierunkowy. Szkoda zatem byłoby nie wykorzystać tych okazji, zwłaszcza jeśli handlujesz w dłuższej perspektywie, gdzie każda okazją jest na wagę złota. 

Zakończenie

Pary krzyżowe mogą dawać traderowi więcej możliwości do handlu, których w tym samym czasie nie będzie na majorsach. To, czy je wykorzystasz zależy tylko od Ciebie. Zawsze jednak miej plan dla każdej zawieranej transakcji, który jasno określa kryteria zajęcia pozycji, a także wyjścia z niej, bez znaczenia, czy z zyskiem, czy ze stratą.

ZAKŁADAM KONTO W FP MARKETSJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here