Naga MarketsW środę (16 marca), o godzinie 19:00 inwestorzy na całym świecie poznają decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych oraz prognozy na najbliższe miesiące. Projekcje FED odnośnie kształtowania się stóp procentowych w kolejnych kwartałach mogą być dla rynku niezwykle istotne.

Pomijając potencjalną podwyżkę stóp procentowych lub silnie jastrzębią retorykę, kropki (dot plot) będą kolejnym aspektem oświadczenia polityki pieniężnej, który należy obserwować. Każda kropka prezentuje pojedynczego członka FOMC oraz jego przekonania co do wartości stóp procentowych w przyszłości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najistotniejszą informacją będzie prognozowana wysokość stóp pod koniec 2016r. Obecna mediana plasuje się na poziomie 1.375% co sugeruje cztery podwyżki. Analitycy spodziewają się, że wartości te zostaną obniżone – pytanie tylko jak bardzo?

Ostatnie prognozy co do stóp procentowych wyglądały następująco:

Źródło: FED
Źródło: FED

Rynek w tym momencie wycenia na 80% co najmniej jedną podwyżkę w 2016 roku, na 42% dwie podwyżki i na 13,5% trzy lub więcej podwyżek. Najprostszym sposobem handlu w oparciu o kropki wydaje się porównanie ich do oczekiwaniach rynkowych, może to być jednak dużym błędem.

Sprawdź prognozy przed środowym posiedzeniem FOMC >>

Inwestorzy wiedzą bowiem doskonale, że FED ma w zwyczaju nazbyt optymistycznie patrzeć na ścieżkę przyszłych stóp procentowych. Po części jest to spowodowane patrzeniem na gospodarkę przez różowe okulary, po części jastrzębią retoryką członków FOMC. Mówiąc szczerze, rynek może po prostu nie uwierzyć Rezerwie Federalnej.

Jakie podejście wydaje się więc najbardziej racjonalne? W grudniu 2015 roku FED mocno wierzył w cztery podwyżki w 2016, nawet wtedy jednak rynek wyceniał taką możliwość na 10% (trzy podwyżki na 31.6%).

invest
Silna obniżka mediany kropek na koniec 2016 roku może doprowadzić do wzrostów EUR/USD, utrzymanie na odpowiednim poziomie do spadków
Silna obniżka mediany kropek na koniec 2016 roku może doprowadzić do wzrostów EUR/USD, utrzymanie na odpowiednim poziomie do spadków

Skorzystaj z najniższej prowizji EUR/USD dzięki brokerowi HFT – zdobywcy 3 statuetek FxCuffs 2016!

Rezerwa Federalna będzie chciała przekonać inwestorów, że da radę podnieść stopy trzykrotnie w obecnym roku i o to będzie toczyła się batalia. Jeżeli mediana spadnie do 0.875% na pewno będziemy sprzedawać dolara. Jeżeli utrzyma się na 1.125% lub wyżej, wtedy będzie to okazja do kupna USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here