Naga MarketsMariusz Zając
Mariusz Zając ze stowarzyszenia “Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Zeszłotygodniowy wyrok TSUE na korzyść frankowiczów daje nadzieje wszystkim kredytobiorcom posiadającym produkty w obcych walutach. Przez lata ich sprawy były rozstrzygane na korzyść banków. Obecny wyrok staje się precedensem i otwiera szerokie pole do rozstrzygnięć dla spraw, które są obecnie na wokandzie polskich sądów. Frankowicze mają możliwość uznać ten kredyt za złotówkowy, jednocześnie zachowując stawkę LIBOR, bądź unieważnić umowę. Co dokładnie to oznacza dla naszych rodaków z kredytem indeksowanym w CHF? Na to i wiele więcej pytań odpowiada Mariusz Zając ze stowarzyszenia “Stop Bankowemu Bezprawiu”.


TSUE powiedział wprost: kredyty frankowe mają w sobie ukryte, niedozwolone klauzule

Werdykt TSUE jest pewnym kompromisem. Umożliwia klientom anulowanie umowy kredytowej, ale równocześnie nie pozwala stworzyć optymalnego połączenia zapisów. Kredytobiorcy oczekiwali takiej konstrukcji, która pozwoli przeliczyć kredyt z powrotem na PLN po cenie z momentu podpisania umowy, ponieważ zapis o przewalutowaniu był niezgodny z prawem. Następnie chciano korzystać ze stopy dla CHF, gdyż jest ona niższa. Byłoby to z pewnością korzystne dla tego typu pożyczkobiorców, ale bardzo kosztowne dla banków (czyli w dłuższej perspektywie dla wszystkich klientów instytucji finansowych) – komentował na łamach Comparic.pl główny ekspert Walutomat, Maciej Przygórzewski.

Te artykuły również Cię zainteresują
Comparic24.tv był obecny na konferencji Stop Rynkowemu Bezprawiu (SRB), podczas której relacjonowano decyzję TSUE dotyczącą polskich kredytów we frankach. Relacja z tego wydarzenia dostępna jest w serwisie YouTube. Mariusz Zając, reprezentujący stowarzyszenie SRB był następnie gościem Krzysztofa Kamińskiego w studiu stacji, gdzie pozytywnie wypowiadał się o wyroku Trybunału:

– Nareszcie nie tylko my mówimy, że są to nieuczciwe produkty. Trybunał Sprawiedliwości powiedział wprost: kredyty tak zwane frankowe (…) mają w sobie ukryte, niedozwolone klauzule (…) Ktoś wprowadził do umów coś, co nigdy nie powinno się tam pojawić. Ich nieważność ma miejsce od momentu kiedy umowa została podpisana. Do tej pory sądy polskie wahały się jak zasądzać w takich sprawach. Teoretycznie powinni uznawać takie umowy za nieważne, próbowano jednak przekonać opinię publiczną, że istotą kredytu jest zarobek banku. Zdaniem TSUE to jednak klient ma tutaj rację (…) i jeżeli zarobek banku został pobrany w sposób bezprawny i niedozwolony to klient ma dzisiaj możliwość zdecydowania co robić z tym dalej.

Wyrok TSUE będzie kosztował banki 20-30 mld zł – uważa Gatnar z RPP

Eugeniusz Gatnar w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes informował: – wyrok TSUE nie będzie miał jakiegoś dużego, negatywnego wpływu na stabilność sektora bankowego w Polsce, ponieważ nie wprowadza on obligatoryjnego mechanizmu przewalutowania kredytów frankowych. W istocie proces zmian umów będzie dobrowolny, a część kredytobiorców o to nie wystąpi, ponieważ nadal ocenia kredyty w CHF jako korzystne. Po drugie, proces ten, ze względu na uwarunkowania pracy sądów w Polsce, będzie rozłożony w czasie i raczej długi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here