Naga MarketsKredyt na budowę domu jak się do niego przygotowaćBudowa własnego domu to dla wielu osób realizacja marzeń. Sama w sobie wiąże się oczywiście z niemałymi wydatkami i koniecznością sprostania procedurom formalnym. W wielu przypadkach oznacza także konieczność sięgnięcia po proponowane przez bank finansowanie. Kredyt na budowę domu może okazać się znakomitym wsparciem, gwarantującym dogodne warunki i wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto jednak dowiedzieć się, czym się charakteryzuje oraz w jaki sposób przyszły kredytobiorca powinien przygotować się do całego procesu. Dzięki temu uda się osiągnąć oszczędności i wybrać najlepszą formę finansowania.

Budowa domu na kredyt nie jest skomplikowana

Własny dom oznacza niezależność, a dla wielu osób jest synonimem zawodowego i prywatnego spełnienia. Wszyscy doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, że to również spory wydatek, zwłaszcza w kontekście znacznego wzrostu cen zarówno gruntów, jak i materiałów i usług budowlanych. W związku z tym część osób decyduje się na kredytowanie inwestycji tego typu. – Oferta kredytów na budowę domu jest bardzo bogata, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie produktu do potrzeb konkretnego kredytobiorcy – mówi Michał Dawidowicz z bloga Blog Kredytowywarunki uzyskania kredytu na dom są przy tym podobne do tych, które dotyczą standardowych kredytów hipotecznych, sam kredytobiorca musi przygotować się jednak do tego procesu zdecydowanie lepiej, nieco inaczej będzie prezentować się również sama procedura – dodaje.

Kredyt hipoteczny na budowę domu: przygotowania

Kredytobiorca zainteresowany budową własnego domu powinien przede wszystkim dowiedzieć się, jak wziąć kredyt na budowę domu. Choć ostatecznie skorzysta z takiej samej oferty, jaka adresowana jest do osób kupujących już istniejące nieruchomości, bank będzie oczekiwał od niego zdecydowanie lepszego przygotowania do całego procesu. To wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem dokumentacji dotyczącej przyszłej inwestycji. Konieczne stanie się wobec tego dostarczenie m.in. kosztorysu budowlanego, w którym zostaną ujęte przewidywane koszty oraz harmonogram prowadzenia prac. Zdarza się, iż pod takim dokumentem musi znaleźć się również podpis kierownika budowy lub osoby posiadającej uprawnienia. Kredyt na budowę domu nie zostanie przyznany, jeżeli kwoty widniejące w kosztorysie nie będą odpowiadały przyjętym przez instytucję minimalnym kosztom budowy (zazwyczaj przeliczanym na 1 mkw.). Warto mieć również świadomość, że budowa musi zostać doprowadzona do określonego stanu, umożliwiającego przeprowadzenie odbioru technicznego. Kilka banków może wymagać doprowadzenia budowy do stanu pozwalającego na zamieszkanie.

Co może być wkładem własnym?

Oczywiście przy kredycie hipotecznym na budowę domu klient będzie musiał dysponować wkładem własnym. Ten w większości instytucji wynosi minimum 20% wartości nieruchomości. Pod tym względem osoby planujące budowę domu mają jednak nieco większe możliwości: jako wkład własny można zakwalifikować m.in. wartość działki, na której powstaje budynek. Oprócz tego w wielu przypadkach uda się zaliczyć również inne poniesione w związku z budową wydatki, takie jak zakup projektu czy wykonane do tej pory prace (o ile uda się je w odpowiedni sposób udokumentować). Nie każda inwestycja oferuje natomiast kredyt na działkę i budowę domu, chociaż osoby posiadające wyższą zdolność kredytową powinny znaleźć również takie rozwiązanie.

Obowiązki w trakcie budowy

Zaangażowanie kredytobiorcy w uzyskanie kredytu na budowę domu nie kończy się w momencie podpisania umowy kredytowej. Budowa domu na kredyt wiąże się z koniecznością informowania banku o postępie prac, a w większości przypadków to od ukończenia poszczególnych etapów uzależnione będzie wypłacanie kolejnych transz finansowania. Ich liczba różni się w zależności od ustaleń oraz polityki poszczególnych instytucji w tym zakresie. W okresie spłaty transz klient korzysta z karencji kredytu, a więc opłaca jedynie odsetki, bez części kapitałowych rat. Warto jeszcze przed wyborem konkretnej oferty sprecyzować, ile wynosi maksymalny okres karencji, oraz założyć realny czas, w którym uda się ukończyć prace budowlane.

Artykuł partnera

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here