Naga MarketsbrexitPolityczny chaos trawiący Wielką Brytanię w związku ze zbliżającym się terminem opuszczenia kraju z szeregów Unii Europejskiej odczują niektóre kraje Unii Europejskiej – twierdzi w wywiadzie dla Bloomberga komisarz UE ds. handlu. Unijni politycy odczuwają coraz większą frustrację w związku z brakiem stabilnej sytuacji politycznej na chwilę przed istotnym dla zarówno Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej dniem. Czy wpłynie to na relację UK – UE?


Cecilia Malmstrom, komisarz UE ds. handlu podczas wczorajszej wypowiedzi dla telewizji Bloomberg News wyraziła wielkie rozczarowanie aktualną sytuacją w Wielkiej Brytanii – argumentując, że zbliżający się termin opuszczenia Zjednoczonego Królestwa struktur Unii Europejskiej zbliża się nieubłaganie a sytuacja polityczna kraju nadal nie jest pewna. Dodatkowo, zakładając opcję hard brexitu, może się okazać, że niektóre kraje członkowskie UE nie są odpowiednio na to przygotowane. To z kolei może zaważyć na relacjach UK – UE.

Czy Unia wprowadzi taryfy wobec Wielkiej Brytanii?

To, że zbliża się termin oficjalnego opuszczenia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii to oczywista informacja, jednak nie tak oczywista zdaje się aktualna sytuacja polityczna kraju, który podjąć ma już niedługo jeden z najważniejszych kroków historycznych. Malmstrom wyraziła znaczną frustrację z powodu utrzymującej się krajowej niepewności politycznej w Wielkiej Brytanii w związku z brexitem, gdzie nawet ostatnia transakcja wynegocjowana z UE oczekuje na głosowanie w parlamencie brytyjskim. To nader burzliwy proces, który nadal nie jest dla nikogo do końca jasny.

Zobacz również: Brexit: Premier Theresa May wzywa UE do pomocy w przełamaniu impasu

Europejska komisarz przyznaje, że opcja twardego brexitu może doprowadzić do wprowadzenia unijnych taryf celnych na towary brytyjskie – ponieważ dalszy brak konkretów ze strony Wielkiej Brytanii sprawia, że niektóre kraje członkowie nie zdążą odpowiednio przygotować się do takiego stanu rzeczy. To wymaga dłuższego przygotowania, które nie jest możliwe w momencie, kiedy jeszcze sama Wielka Brytania nie wie do czego może ostatecznie dojść.

W takim wypadku wprowadzenie taryf celnych na brytyjskie towary może wejść w życie już podczas pierwszego dnia oficjalnego opuszczenia UK ze struktur Unijnych. Urzędnik ostrzegła również, że nadal nie ma pewności co to tego, czy w nadchodzących tygodniach będzie można wynegocjować umowę, aby uniknąć poważnych zakłóceń w stosunkach handlowych UE – Wielka Brytania.

Przygotowania biurokratyczne wobec twardego wyjścia Wielkiej Brytanii trwają – przyznaje komisarz. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Unijni urzędnicy udawali się na spotkania z przedstawicielami krajów UE, aby upewnić się, czy kraje postępują w kierunku przygotowań do najbardziej brutalnych scenariuszy. “Podczas gdy niektóre z nich zainwestowały w infrastrukturę celną, aby przygotować się do rzeczywistości, niektóre są lepiej przygotowane niż inne” – dodaje Cecilia Malmstrom.

Warto przeczytać: Brexit: Szef opozycji chce przeforsować swoją wersję umowy

Ostatnie dni marca będą z całą pewnością ciężkim okresem nie tylko dla samej Wielkiej Brytanii, ale całej Unii Europejskiej, które mogą tymczasowo wprowadzić chaos biurokratyczny i infrastrukturalny. Komisarz wyraża jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie i że Wielka Brytania dojdzie w wewnętrznych kręgach do porozumienia w ciągu najbliższych dwóch tygodni, czyli na tydzień przed opuszczeniem struktur unijnych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here