Naga MarketsKrach na tureckim rynku akcji po zwolnieniu szefa banku centralnegoPrezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podjął szokującą decyzję o usunięciu szefa banku centralnego kraju, o czym informowaliśmy wczoraj. Turecka lira (TRY) była w rezultacie wyprzedawana. Krach rozlał się także na rynek akcji i obligacji.

  • Były prezes tureckiego banku centralnego starał się przywrócić wiarygodność tej instytucji
  • Inwestorzy tracą zaufanie do Turcji
  • Dolar zyskał prawie 8 proc. w stosunku do tureckiej liry (TRY)

Turecki rynek akcji na dolnych widełkach notowań 

Szokująca decyzja Erdogana wywołała obawy o to, że kraj zmierza w kierunku nowych zawirowań walutowych. Agbal starał się przywrócić wiarygodność banku centralnego, a jego dymisja wskazuje, że Turcja może przedwcześnie obniżyć stopy procentowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas jednej z najsilniejszych wyprzedaży od lat, indeks Borsa Istanbul stracił ponad 9 proc., co spowodowało zatrzymanie handlu. Lira do końca poniedziałkowej sesji odrobiła część strat, ale i tak osunięcie przekroczyło 7 proc. Zawirowaniom tym towarzyszył wzrost rentowności obligacji rentowności tureckich obligacji lokalnych i dolarowych wzrosły.

Zamieszanie uwydatnia zaniepokojenie, że usunięcie Naci Agbala przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana po zaledwie czterech miesiącach w roli gubernatora banku centralnego, oznacza koniec okresu ortodoksji politycznej, która na krótko przywróciła świetność lirze po 20-procentowym odwrocie w zeszłym roku.

Następca Agbala, Sahap Kavcioglu, felietonista i profesor uniwersytecki był krytykiem niedawnych podwyżek stóp procentowych wprowadzonych pod rządami Agbala, w tym wyższej niż oczekiwano podwyżki w zeszłym tygodniu.

– Zastąpienie prezesa CBRT jest poważnym ciosem dla zaufania inwestorów do Turcji. Nic dziwnego, że bliskość geograficzna najbardziej naraża Europę – napisał Adam Cole, główny strateg walutowy w RBC Capital Markets.

USD/TRY pod oporem przy 7,80

Notowania dolara w stosunku do liry tureckiej zyskały wczoraj prawie 8 proc. Kurs pary walutowej USD/TRY wrócił zarówno ponad średnie z 20, 100 oraz 200-dni.

fpmarkets

Poniedziałkowe maksima wyznaczone zostały ponad poziomem 8,20 TRY, ale do końca dnia znaczna część zysków została oddana. Sesja zakończyła się pod poziomem 7,80 TRY.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: de30 dax | pgnig cena akcji | cdr akcje | kurs polskiego złotego | kursy kryptowalut online | mrc notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here