Naga MarketsZałamanie rynku zbóż trwa w najlepsze. Skala spadków przekroczyła oczekiwania nawet największych pesymistów. Cena soi przebiła 3 letnie minima, docierając poziomów niewidzianych na rynku od 2008 roku. Powodem tak silnej reakcji są głównie narastające napięcia na linii Waszyngton – Pekin i tym samym coraz większe widmo wojny handlowej.


Eskalacja konfliktu handlowego stwarza realne zagrożenie dla amerykańskiego eksportu. W piątek Donald Trump ogłosił wprowadzenie 25–procentowych ceł na chiński eksport wart 50 mld USD. W odwecie, Pekin nałoży również 25–procentowe cła na 659 rodzajów towarów ze Stanów Zjednoczonych, również o wartości 50 mld USD. W ostatnim komunikacie Waszyngton zakomunikował, że pracuje nad kolejną listą towarów importowanych z Chin na które zostaną nałożone cła . Wartość może sięgnąć nawet 400 mld USD. W kontekście zbóż najbardziej istotne jest, iż chińskie cła mają objąć też soję – a obostrzenia handlowe będą obowiązywać od 6 lipca. Przypomnijmy, że 60% eksportowanej przez USA soi trafia do Chin. Alternatywą dla Państwa Środka mogą być zboża z Argentyny i Brazylii. Jednak osobiście sądzę, że wspomniane kraje nie będą w stanie obsłużyć chińskiego popytu na soję. Pamiętajmy, że jest to kluczowy, podstawowy surowiec dla gospodarki, który wykorzystywany jest  przede wszystkim jako pasza dla zwierząt –chwianie równowagi mogłoby wywołać silne niepokoje społeczne.

W tle polityki, warto wspomnieć również o postępie w uprawie amerykańskich zbóż. Powołując się na poniedziałkowy raport USDA:

Kukurydza:

  • proces zasiewu już się zakończył
  • 78% upraw zostało zakwalifikowane do dwóch najlepszych kategorii kondycja kukurydzy, w porównaniu do 67% w poprzednim roku.

Soja:

  • zasiano 97%, to o 6% więcej niż rok temu w analogicznym okresie
  • 73% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii w porównaniu 67% w poprzednim roku.

Spekulować na cenach zbóż możesz u brokera TMS – wypróbuj dziś

Z perspektywy technicznej należy odnotować silną reakcję cen soi popytową, która oznacza realizację zysków w okolicach 10 i 3 letnich minimów. Świeca z długim dolnym cieniem może sugerować otwarcie pozycji długiej, ale z decyzją poczekałbym do pojawienia się kolejnego sygnału D1 który potwierdzi korektę. Szansa na wzrosty pojawia się również na rynku kukurydzy – tutaj siła sygnału (istota poziomów wsparcia) i potencjalne zasięgi są znacznie bardziej widoczne.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here