Naga MarketsKrach na akcjach PKN Orlen i LOTOS. Rząd zacznie ustalać ceny paliwa?W trakcie wczorajszej sesji na akcjach największych polskich spółek naftowych doszło do prawdziwego załamania. Tuż przed 16 inwestorów obiegła informacja (nieoficjalna, przekazana przez RMF FM) o pomyśle administracyjnego ograniczenia marż w celu zahamowania wzrostów cen paliw. Warto dodać, że zaledwie dzień wcześniej podobny pomysł (maksymalna cena paliwa za 1 litr) przedstawił rząd Węgier.

PKN Orlen mocno w dół

W trakcie wczorajszej sesji PKN Orlen zaliczył bardzo pokaźny spadek swojej wyceny. Spółka straciła 3,43%, co oznacza spadek o 2,94 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 85,78 zł. Spółka zamknęła więc wczorajsze notowania z wynikiem w wysokości 82,84 zł, choć przez chwile akcje Orlenu zniżkowały nawet do zaledwie 80 zł za walor.Warto jednak wskazać, że przez zdecydowaną większość sesji notowania Orlenu oscylowały w okolicach poprzedniego zamknięcie, bez żadnych większych ruchów. Dopiero przed godziną 16 na wykresie zapoczątkowane zostało większe tąpnięcie, które jest pochodną nieoficjalnych doniesień RMF FM w sprawie rządowej propozycji ograniczenia marży na paliwach (przeciwdziałanie inflacji).

Krach na akcjach PKN Orlen i LOTOS. Rząd zacznie ustalać ceny paliwa?
Notowania PKN Orlen w dniu 15.11.2021. Źródło: Stooq.pl

– Koniec dzisiejszej sesji przynosi silne cofnięcie na notowaniach Orlenu i Lotosu, które zareagowały dynamicznie na nieoficjalne doniesienia RMF FM o możliwym limicie na marże na paliwach. W momencie publikacji tego wpisu, akcje PKN.PL tracą niemal 4%, a LTS.PL zniżkują 5,5%. Jak wynika z ustaleń reporterów, rząd ma zaproponować mechanizm, który uderzy we wszystkie podmioty zajmujące się paliwami. – wskazuje Dom Maklerski XTB.

– Patrząc technicznie na wykres spółki PKN Orlen (PKN.PL), dziś doszło do złamania kluczowego krótkoterminowego wsparcia przy poziomie 85,40 zł. Z kolei po doniesieniach o możliwych marżach, ruch spadkowy się pogłębił i dotarł do kolejnej strefy wsparcia przy okrągłym poziomie 80 zł, gdzie jak na razie doszło do odreagowania. – dodaje także.

Patrząc z szerszej perspektywy wskazać należy, że w listopadzie akcje PKN zauważalnie słabły. Jeszcze na koniec sesji 4 listopada wycena polskiego giganta naftowego wynosiła 89,00 zł, podczas gdy przed wczorajszym załamaniem wycena ta wynosiła ok. 85,70 zł.

Lotos traci blisko 5%

Bardzo podobnie sytuacja prezentowała się na walorach Lotosu. W trakcie wczorajszej sesji zanotowali oni stratę w wysokości 4,92%, co oznacza spadek o 3,32 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 67,40 zł.

Krach na akcjach PKN Orlen i LOTOS. Rząd zacznie ustalać ceny paliwa?
Notowania spółki Lotos w dniu 15.11.2021. Źródło: Stooq.pl

Tak jak i w przypadku PKN Orlen, początkowo na walorach Lotosu nie był widoczny żaden większy ruch. Do godziny 12 spółka notowała skromne wzrosty, natomiast po 12 wycena delikatnie spadła poniżej poprzedniego zamknięcia.  Tuż przed 16 zapoczątkowane zostało wyraźnie tąpnięcie, które zniosło wycenę nawet poniżej 63,00 zł, jednak finalnie spółka zdążyła częściowo odreagować i zamknąć się z wynikiem 64,14 zł.

Warto w tym miejscu wskazać, że Polska nie byłaby pierwszym krajem w UE, który podejmuje działania administracyjnie aby zahamować dalszy wzrost cen paliw. W ostatnich dniach rząd Węgier wprowadził maksymalną cenę na paliwo w wysokości 480 ft (ok. 6,10 zł), co ma wspomóc kraj w walce inflacją, ponieważ według Narodowego Banku Węgier to właśnie wzrost cen paliw odpowiada za aż 1,9 pkt proc. Inflacji (która w październiku wyniosła aż 6,5%).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | aktualny kurs dolar lew | celon pharma gpw | gpw oncoarendi | cd projekt akcje kupno | kursy kryptowalut prognozy | cyfrowy polsat giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułCena złota powyżej 1860 dol. za uncję mimo umocnienia dolara
Następny artykułColumbus Energy przedstawia wyniki finansowe za III kwartał
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here