Naga Markets

Kotecki z RPP: W świetle projekcji marcowej nie ma przestrzeni do obniżki stóp procW świetle projekcji marcowej nie ma przestrzeni do obniżki stóp procentowych, poinformował członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Ocenił, że inflacja konsumencka CPI w grudniu znajdzie się w paśmie 10% +/- 1 pkt proc., w zależności od tego, jak będzie kształtować się polityka fiskalna i sytuacja zewnętrzna w br. Według niego, nie należy za szybko obniżać stóp procentowych.

“Zgodnie z projekcją [marcową] projekcją, inflacja nie spada, nie dochodzi do celu [inflacyjnego] do końca 2025 r., ona w pobliżu celu znajduje się w III kw. 2025 r., ale nie dochodzi do celu – czyli 2,5%. Co to oznacza? Projekcja skonstruowana jest przy zachowaniu stóp procentowych na obecnym poziomie, czyli stopy byłyby takie, jakie są aż do końca 2025 i mimo tego inflacja nie obniża się do celu. To oznacza, że Rada nie ma tutaj przestrzeni na obniżanie [stóp procentowych], bo jeżeli obniżyłaby, to tym bardziej ta inflacja do tego celu nie dochodziłaby” – powiedział Kotecki w Radiu Zet.







“Jeśli chodzi o inflację grudniową – szacuję ją na ok. 10% +/- 1 pkt, zależy od tego, co będzie się działo do końca roku po stronie i fiskalnej i na świecie” – dodał członek Rady.

Podkreślił, że stanowisko opiera swoje na ścieżce inflacji wyznaczonej przez projekcję inflacyjną NBP marcową, zaś możliwości szybszych obniżek stóp procentowych mogą wynikać w rozumieniu innych członków Rady z szybszej dezinflacji niż zakłada to dokument marcowy.

“Trzymam się na razie tego, co zostało pokazane w marcu w projekcji inflacyjnej przez analityków NBP – chyba najlepsza wiedza, jaka może być” – powiedział Kotecki.

Wskazał, że nowy program rządu dotyczący m.in. waloryzacji świadczenia 500+ do 800+, wprowadzenia darmowych leków, będzie za sobą niósł impulsy inflacyjne i wpływał na podwyższenie oczekiwań inflacyjnych.

“Mam nadzieję, że inflacja będzie jednak spadać, jeżeli nie będą popełnione jakieś błędy w polityce makroekonomicznej – tutaj mówię po obu stronach Świętokrzyskiej – tj. Ministerstwo Finansów i NBP, są warunki do tego, żeby inflacja powoli obniżała się. Więc nie możemy ani za szybko obniżać stóp procentowych, ani też za bardzo być rozrzutnym po stronie fiskalnej, budżetowej – czyli deficyt nie powinien tak szybko rosnąć” – wskazał członek RPP.

Na pytanie o proporcje źródeł inflacji w Polsce, Kotecki odpowiedział: “50% na 50%” czynników zewnętrznych m.in. wojna na Ukrainie, pandemia i wewnętrznych.

AVA Trade

Wczoraj Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że ma nadzieję, iż w IV kwartale br. będą możliwe obniżki stóp procentowych, jeśli pojawi się pewność, że inflacja będzie opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego.

W rozmowie z ISBnews pod koniec kwietnia br. Kotecki powiedział, że inflacja konsumencka (CPI) może pozostać na poziomie nieco powyżej 10% r/r na koniec grudnia br., przy założeniu odbicia gospodarczego od II połowy br.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7% r/r w kwietniu br. (wobec 16,1% r/r w marcu).

Cel inflacyjny NBP to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja CPI wyniesie 7,6% w IV kw. 2023 r., 4,8% w IV kw. 2024 r. i 3,1% w IV kw. 2025 r.

Ministerstwo Finansów przewiduje w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK), że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniesie 4,7% PKB w 2023 r. i będzie spadać do 3,4% w 2024 r. oraz po 2,9% PKB w 2025 i 2026 r.

RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1% do 6,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Redakcja poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs złotego czeka na kolejny ruch kierunkowy. Spojrzenie na EUR/PLN i USD/PLN
Następny artykułBinance startuje z programem kryptowalutowych pożyczek pod zastaw NFT
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here