Naga Markets

Rząd Kosowa ogłosił w tym tygodniu zakaz wydobycia bitcoina (BTC) i innych kryptowalut. Minister gospodarki Artane Rizvanolli ostrzegła, że organy ścigania będą dokładnie sprawdzać, czy lokalni górnicy zastosowali się do nowego zakazu, wynikającego z problemów z płynnością w dostawie energii elektrycznej.

  • Problem energetyczny w Kosowie wywołany przez ostrą zimę odbija się na branży wydobycia kryptowalut
  • Podobne ograniczenia przez problemy w dostawie energii były wprowadzane jednak również w innych krajach, m.in. Iranie oraz Kazachstanie
  • Kosowo stało się popularnym punktem do wydobycia BTC dzięki niskim cenom prądu, odpowiada jednak za niewielki ułamek światowego hash rate.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kryzys energetyczny spowodował zakaz kopania bitcoinów

Minister działa na podstawie zalecenia Komitetu Technicznego ds. Środków Awaryjnych w zakresie Dostaw Energii, który powołała w grudniu. W zeszłym miesiącu rząd Kosowa ogłosił 60-dniowy stan wyjątkowy, aby móc uporać się z brakiem energii spowodowanym ostrą zimą.Większość energii w kraju pochodzi z elektrowni węglowych: największa elektrownia została tymczasowo zamknięta z powodu problemów technicznych w grudniu, co zmusiło Kosowo do importu energii. Ponieważ sąsiednia Serbia również straciła sporo mocy z powodu problemów technicznych i pogodowych, import jest ograniczony, a ceny mocno wzrosły.

Stan wyjątkowy pozwolił rządowi na wprowadzenie przerw w dostawach prądu i przesunięcie środków na import. Rząd zdecydował się również odciąć zużycie energii uznawane za nieistotne, do tej grupy trafiły między innymi kryptowaluty i aktywność związana z ich wydobyciem.

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Wydobycie kryptowalut rozpoczęło się w Kosowie dzięki najtańszej (ale nie najbardziej ekologicznej) energii elektrycznej w Europie, choć według statystyk Uniwersytetu w Cambridge w lipcu 2021 r. stanowiło ono zaledwie 0,01% globalnego hashrate sieci Bitcoina (miara mocy komputera przeznaczonej do obsługi sieci).

Kosowo podąża podobną ścieżką co inne kraje znajdujące się w obliczu zmniejszonej dostępności energii elektrycznej. Kazachstan, który przejął znaczną część mocy haszowania BTC z sąsiednich Chin po tym, jak kraj ten w maju zakazał wydobycia, zareagował na napięcia w swojej sieci energetycznej, śledząc niezarejestrowanych górników, a następnie wprowadzając limity zużycia.

Iran również w 2021 r. podejmował kroki prawne, aby poradzić sobie z niedoborami energii elektrycznej. Ostatnio, pod koniec grudnia, wprowadził zakaz wydobywania kryptowalut do 6 marca, aby uniknąć wyłączenia prądu w zimie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje polenergia | celon pharma giełda | famur giełda | gpw develia | sp500 index | gpw mbank | pkobp cena akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here