Naga MarketsLeonard Nimoy (26.03.1931- 27.02.2015) w roli Spock'a na planie serialu Star Trek.
Leonard Nimoy (1931- 2015) w roli Spock’a na planie serialu Star Trek.

Naukowcy od lat poszukują śladów życia w kosmosie, by odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Pomimo tego, że takie odkrycie zrewolucjonizowałoby nasze postrzeganie świata, usłyszymy również głosy, że takie poszukiwania mogą się dla nas źle skończyć. Choć do zagłady ludzkości z rąk kosmitów (miejmy nadzieję) nie dojdzie, to już dziś Kanadyjczycy mają problem z pewnym mieszkańcem obcej planety.


Mowa o pierwszym oficerze USS Enterprise – fikcyjnego statku kosmicznego floty amerykańskiej – Spock’u. Aktor który przez 6 sezonów serialu tworzył postać niezwykłego kosmity zmarł niedawno (27.02.2015) w swoim domu w Los Angeles w wieku 84 lat.

To, jak postać przez niego grana, wpłynęła na popkulturę pokazuje akcja zataczająca ostatnio coraz szersze kręgi. SpockingFives to zapoczątkowany w 2012 roku ruch mający na celu spocking kanadyjskich banknotów 5 dolarowych. Dokonuje się to poprzez domalowanie postaci znajdującej się na awersie specyficznej fryzury jaką nosił serialowy Spock.


Ruch który do niedawna stanowił marginalne zjawisko, po śmierci Nimoya przybiera na sile, co można stwierdzić po rosnącej liczbie tweetów z tagiem #spockingfives.

Realny problem

Ta ciekawa metoda na uczczenie pamięci zmarłego aktora ma jednak na tyle poważne konsekwencje, że głos w sprawie zabrał Bank of  Canada. Pomimo tego, że tego typu ingerencja w banknot nie jest nielegalna zgodnie z kanadyjskim prawem, to – jeżeli trend się utrzyma – akcja może przerodzić się w poważny problem dla Kanadyjczyków. Bank of Canada zauważa, że pisanie po banknocie może wpływać na szereg zabezpieczeń w który jest on wyposażony, oraz dramatycznie skraca jego żywotność. Brak możliwości sprawdzenia zabezpieczeń banknotu może prowadzić do jego odrzucenia przez jedna ze stron transakcji. Dodatkowo, bank centralny Kanady uważa za niewłaściwe przerabianie banknotu, który jest znakiem rozpoznawczym kraju i powinien być źródłem dumy narodowej. Zwłaszcza, że postać którą Kanadyjczycy coraz chętniej przerabiają to były premier Kanady – Sir Wilfried Laurier, obejmujący urząd w latach 1896-1911.

Projekt nowego polimerowego banknotu, który będzie cechował się znacznie lepszym zabezpieczeniami niż te które znajdują się na aktualnych banknotach. Warto zauważyć, że na projekcie postać Lauriera ujęto w sposób, który znacznie utrudnia przerobienie byłego premiera w Spock'a. |źródło: www.bankofcanada.ca
Projekt nowego polimerowego banknotu, który będzie cechował się znacznie lepszym zabezpieczeniami niż te które znajdują się na aktualnych banknotach. Warto zauważyć, że na projekcie postać Lauriera ujęto w sposób, który znacznie utrudnia przerobienie byłego premiera w Spock’a. |źródło: www.bankofcanada.ca


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here