Naga Markets

ledger-staxCzy dostawca cyfrowych portfeli może przekazać nasze dane osobowe organom prawa? Okazuje się, że tak. Dyrektor generalny firmy Ledger – Pascal Gauthier – podczas podcastu What Bitcoin Did opowiadał o tym, w jakich przypadkach prywatność kryptowalutowych użytkowników przestaje być chroniona. Temat ten jest pokłosiem ostatnich kontrowersji dotyczących nowej usługi ”Redger Recover”.

  • Firma Ledger jest jednym z najpopularniejszych dostawców cyfrowych portfeli na świecie, 
  • W zeszłym tygodniu wylała się na nią fala krytyki w związku z niech niejednoznacznymi deklaracjami odnośnie bezpieczeństwa danych,

Kiedy nasze poufne dane mogą trafić w ręce władz?

Zacznijmy od przypomnienia na czym polega nowa usługa ”Redger Recover”. Posiadacze cyfrowych portfeli zewnętrznych od firmy Ledger mogą podzielić swoją frazę seed na 3 części, z której każda będzie przechowana przez osobny podmiot. Dokładnie, to będą to Ledger, Coincover i EscrowTech.To rozwiązanie może być korzystne dla osoby, która nie potrafi zadbać o swoje wrażliwe dane, która mogłaby gdzieś zgubić swój klucz prywatny. Jednakże pojawiły się momentalnie głosy, że tego typu działania jedynie zwiększają szansę na wykradzenie naszych danych osobowych.

W międzyczasie wybuchła afera związana z sławetnym wpisem pracownika supportu Ledger, który stwierdził w odpowiedzi na pytanie pewnego klienta, że tak naprawdę zawsze można wykraść nasz klucz prywatny. Firma bardzo szybko jednak usunęła ten wpis, chociaż w internecie nic nigdy nie ginie.

Teraz dyrektor generalny firmy – Pascal Gauthier – był gościem kolejnego odcinka podcastu ”What Bitcoin Did” prowadzonego przez Petera McCormacka. W trakcie rozmowy poruszono bardzo istotną kwestię, a mianowicie tego, czy frazy początkowe klientów firmy mogłoby zostać przekazane organom ścigania czy sądowym.

Gauthier stwierdził, że tak. Jednakże, zaznaczył że firma zdecydowałaby się na takie działania wyłącznie w momencie, gdyby chodzi o przestępstwa dotyczące ”tylko poważnych czynów”, takich jak przestępstwa na tle narkotykowym czy wspieranie terroryzmu.

To nieprawda, że ​​przeciętny człowiek codziennie dostaje wezwanie do sądu – stwierdził CEO Ledgera.

W tym miejscu prowadzący podcastu – Peter  McCormack – nie zgodził się ze swoim gościem. Posłużył się bowiem przykładem sprzed 5 lat, gdy w 2018 roku giełda Coinbase w wyniku otrzymania wezwania sądowego od Urzędu Skarbowego Stanów Zjednoczonych została zmuszona do przekazania danych osobowych 13 tys. swoich klientów.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

Gauthier jednak odrzucił ten argument twierdząc, że jest do dosyć niedokładne porównanie. Stwierdził bowiem, że Ledger nie podlega takim samym obowiązkom prawnym, jak giełdy kryptowalut, które podlegają już pod instytucje bankowe.

Ledger dobrze ochroni nasze klucze prywatne?

Firma będąca jednym z największych dostawców portfeli sprzętowych na świecie w ostatnim czasie mierzy się ze zmasowaną krytyką od społeczności kryptowalut. Wiele osób postrzega nowowprowadzoną funkcję jako zaprzeczenie fundamentów ideologicznych dot. anonimowości w świecie kryptowalut.

Między innymi popularny użytkownik Crypto Twittera – 0xFoobar – stwierdził, że ”Ledger Recover” jest pogwałceniem tak naprawdę prywatności inwestorów. Producent jednak próbuje stale odpierać takowe zarzuty.

Podstawowa propozycja wartości pozostaje taka sama jak zawsze, etos samostanowienia i suwerenności oznacza, że ​​masz wybór – wyjaśnia rzecznik prasowy firmy – Wprowadzenie Ledger Recover tego nie zmienia, tylko od Ciebie zależy, czy uznasz tę usługę za subskrypcję.

Ledger zapewnia, że oryginalna fraza seed absolutnie nic opuszcza urządzenia, a to co udostępniamy innym stronom do ochrony, to są wyłącznie kopie.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku: Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPre-Market: DAX w kluczowym miejscu, NQ brakuje sił na wybicie szczytu
Następny artykułKurs EUR/USD pozostaje bez kierunku. Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy ciąży dolarowi
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.