Naga MarketsKarta kredytowa daje obecnie najłatwiejszą możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy. Jest to forma pożyczki bankowej, która jest opłacalna, jeśli spłacimy ją w ustalonym terminie. Wówczas nie zostaniemy obciążeni żadnymi odsetkami, jak w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. Takiego typu kartą zapłacimy za zakupy w sklepie czy za nocleg w hotelu. Dodatkowo, daje nam ona możliwość dokonywania zakupów i kupna usług bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać dostęp do Internetu. Czy jednak jest to bezpieczny produkt bankowy?

Odpowiedź brzmi jednoznacznie: TAK. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad jej użytkowania, jak w przypadku każdej karty płatniczej wydawanej do naszego konta bankowego.

Zasady użytkowania karty kredytowej

  • Przede wszystkim nigdy nie trzymamy kodu PIN wraz z kartą kredytową w jednym miejscu. Uchroni nas to przed jej użyciem w przypadku kradzieży portfela
  • Płacąc w miejscu, gdzie terminal płatniczy jest oddalony (np. restauracja), nie oddajemy naszej karty dla obcej osoby (kelnera), by sama ją włożyła do terminalu. Robimy to samodzielnie podchodząc do niego, lub czekamy aż zostanie przyniesione tzw. mobilne urządzenie do płatności. Uchroni nas to przed możliwością skopiowania naszych danych z karty lub skorzystaniem z płatności zbliżeniowej do 50 zł, bez potrzeby podawania PIN-u.
  • Ustalamy samodzielnie limit dziennych transakcji dla płatności bezgotówkowych (w tym dla zbliżeniowych), wypłat w bankomacie czy zakupów w Internecie. Zawsze możemy go samodzielnie zmienić, gdy wiemy, że będziemy w tym dniu potrzebowali więcej środków. Wystarczy zalogować się na własne konto karty kredytowej. Przykładowo, gdy nie czujemy się pewnie robiąc płatność przez Internet czy płacąc „zbliżeniowo”, ustalamy wartość na 0 zł. Zawsze możemy ją zmienić tylko na moment dokonania zakupów np. w Internecie, po czym z powrotem ustalamy na 0 zł.
  • Robiąc zakupy przez Internet zwracamy uwagę, aby strona na której będziemy podawać dane z karty (jej numer, data ważności oraz kod weryfikacyjny: CVV2 dla kart Visa lub CVC2 dla kart MasterCard) była zabezpieczona protokołem szyfrującym „ssl”. Nie pozwala on na przechwycenie wpisywanych danych przez osoby trzecie. Strony zaszyfrowane poznasz po tym, że adres strony zamiast „http”, będzie zaczynać się od „https”. Pojawi się symbol kłódki lub zielony pasek adresu strony. Pamiętajmy także, że w takiej transakcji biorą udział trzy podmioty: nasz bank, autoryzowany pośrednik finansowy i odbiorca płatności (sprzedawca). Ten ostatni nie otrzymuje danych podawanych z karty – posiada je wyłącznie pośrednik, z którym rozlicza się bank. Pośrednik natomiast rozlicza się z odbiorcą.
  • Tracąc kartę, od razu zastrzegamy ją w systemie bankowym poprzez aplikację mobilną, internetową czy infolinię telefoniczną.

Bezpieczeństwo użytkowania

Dla jeszcze bezpieczniejszego korzystania z karty kredytowej, banki mogą oferować bezpłatnie:

  • usługę „chargeback” – która gwarantuje zwrot zapłaconych pieniędzy w przypadku nie otrzymania zakupionej usługi czy produktu lub gdy nie będzie zgodny z zawartą umową. Chroni nasze pieniądze i ułatwia przejście procedury reklamacyjnej. Całą procedurę zwrotu realizuje za nas bank, my jedynie składamy do niego reklamację. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to e-przelewów, czyli przelewów internetowych bez użycia karty.
  • Usługa „3D Secure” – która polega na autoryzacji dokonywanej transakcji Internetowej przy wykorzystaniu dodatkowego potwierdzenia, jakim jest kod (hasło) SMS wysyłany na nasz telefon komórkowy. Może być również potwierdzony przez wykorzystanie tzw. „tokena” – generatora kodów jednorazowych. Bez podania dodatkowego hasła, nasza płatność nie zostanie wykonana.
  • Usługa blokady karty po trzykrotnym, błędnym wpisaniu PIN-u. Wówczas bank blokuje automatycznie dostęp do naszej karty kredytowej i nikt nie może z niej skorzystać. Ponownie odblokować ją może wyłącznie właściciel karty, dzwoniąc na infolinię lub poprzez aplikację bankowości internetowej, mobilną czy podczas wizyty w oddziale banku.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here