Naga Markets

Korzyści z wykorzystania platformy LMS do dzielenia się wiedzą Aby organizacja mogła odnieść sukces, musi dzielić się wiedzą. Wiedza ta może być dzielona między pracownikami, między działami lub między oddziałami. Ale jak upewnić się, że proces dzielenia się wiedzą jest efektywny? W tym artykule poznamy korzyści płynące z wykorzystania platformy LMS do dzielenia się wiedzą. Przedstawimy również krótki przegląd różnych typów platform LMS i wyjaśnimy, która z nich jest najlepsza dla Twojej organizacji.

LMS to skrót od angielskich słów Learning Management System. Jest to platforma, która pomaga zbudować wirtualną bibliotekę wszelkiej wiedzy, zasobów i informacji związanych z procesami biznesowymi i działalnością organizacji. Można ją zatem wykorzystać do stworzenia repozytorium wiedzy, które jest cenne zarówno dla pracowników, jak i klientów. Tego typu platformy mają szereg korzyści, z których warto zdawać sobie sprawę. Przyjrzyjmy się im:

 – Łatwość użytkowania – aby platforma LMS była chętnie używana przez pracowników, którzy mogą się cechować różnym stopniem biegłości w technologiach cyfrowych, powinna mieć niski próg wejścia. Im bardziej intuicyjna obsługa, tym łatwiej zachęcić użytkowników do korzystania z firmowego LMS.

– Wersja demo – Najlepszym sposobem na przekonanie użytkowników do systemu LMS jest pozwolenie im na doświadczenie go. Dlatego większość platform pozwala pracownikom na wypróbowanie ich przed faktycznym zapisaniem się do korzystania z nich. Dzięki temu firma minimalizuje ryzyko związane z wprowadzeniem platformy, która nie będzie optymalna dla realizacji wewnętrznych procesów.

– Elastyczny projekt – Większość systemów zarządzania wiedzą ma podobny wygląd i działanie, ale każda z platform dostępnych na rynku ma swoje indywidualne cechy, czyniące je odpowiednią dla poszczególnych branż lub preferencji. Dzięki temu łatwo jest znaleźć ten, który najbardziej pasuje do Twojej organizacji. 

– Skalowalność – Najlepsze LMS-y zostały zbudowane z myślą o skalowalności. W miarę rozwoju organizacji można rozbudować system za pomocą jednego kliknięcia. W ten sposób dzielenie się wiedzą nigdy nie zostanie zakłócone przez wzrost organizacji, a jednocześnie – firma nie musi ponosić ciągłych kosztów związanych z utrzymaniem rozbudowanej architektury, kiedy nie jest ona potrzebna. 

– Bezpieczeństwo – Wreszcie, LMS jest bezpiecznym sposobem na dzielenie się wiedzą między pracownikami. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wybierzesz platformę, która została zbudowana z myślą o bezpieczeństwie.

Różne rodzaje platform LMS

Teraz, gdy znasz już korzyści płynące z korzystania z platformy LMS i lepiej zrozumiałeś, czym one są, przyjrzyjmy się teraz różnym typom platform LMS. 

XTB

– Systemy zarządzania treścią – Aby utrzymać bibliotekę dokumentów, organizacja musi je najpierw uporządkować. Dlatego wiele firm decyduje się na korzystanie z systemów zarządzania treścią. Platformy CMS pomagają uporządkować treści w taki sposób, aby łatwo było je znaleźć i podzielić się wiedzą. 

– Systemy zarządzania nauką – Niektóre firmy rozszerzają swoje systemy zarządzania wiedzą o funkcje zarządzania nauką. Na przykład system szkoleniowy może pomóc menedżerom w przybliżeniu pracownikom nowych umiejętności i poprawieniu ich ogólnej wydajności dzięki programom szkoleniowym. 

– Systemy współpracy – Coraz popularniejszym typem systemu jest platforma współpracy. Tego typu systemy są najlepiej wykorzystywane przez zespoły, które muszą współpracować nad projektami lub zadaniami. 

– Portale – Podstawą działania niemal każdej firmy jest jej strona internetowa. Ale strony internetowe to nie tylko pisanie treści. W miarę rozwoju organizacji, często muszą one tworzyć scentralizowane portale dla pracowników, aby uzyskać dostęp do ważnych informacji. Platformy dzielenia się wiedzą na ogół działają jako szczególny intranet, w któym firma może umieścić nawet najbardziej chronione informacje i wygodnie udostępniać je pracownikom.

– Zintegrowane systemy – I wreszcie, wiele firm teraz chce systemu, który łączy wiele funkcji w jeden łatwy w użyciu interfejs. Może to być system łączący zarządzanie treścią, współpracę i szkolenia.

Wybór odpowiedniej platformy LMS dla Twojej organizacji

Teraz, kiedy znasz już różne rodzaje platform LMS, będziesz chciał wiedzieć, która z nich jest najlepsza dla Twojej organizacji. Jest kilka czynników, o których warto pomyśleć przy wyborze platformy. 

– Funkcjonalność – Jest to najbardziej oczywista rzecz do rozważenia. Czy Twoja organizacja będzie potrzebować wszystkich funkcji platformy ma do zaoferowania? System zarządzania treścią jest mało prawdopodobny, aby być najlepszym wyborem dla organizacji, która potrzebuje tylko do dzielenia się wiedzą między działami. 

– Możliwości – Tylko dlatego, że platforma LMS ma pewną funkcjonalność, nie oznacza, że będzie to najlepsze dopasowanie dla Twojej organizacji. Będziesz chciał spojrzeć na różne możliwości platformy i upewnić się, że są one czymś, co Twoja organizacja będzie używać. 

– Skalowalność – Wreszcie, będziesz chciał się upewnić, że platforma, którą wybierzesz została zaprojektowana z myślą o skalowalności. Pomoże to zapewnić, że dzielenie się wiedzą nie zostanie zakłócone w miarę rozwoju firmy.

Wdrożenie platformy LMS

Teraz, gdy już wiesz, co będzie potrzebne do wdrożenia LMS, przejdźmy do kroków, które należy podjąć. 

– Zdefiniuj cel LMS – To pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić. Określ cel LMS i dlaczego jest on potrzebny w Twojej organizacji. Czy w Twojej firmie są określone obszary, które wymagają dzielenia się wiedzą? Jakie są częste wyzwania stojące przed użytkownikami? 

– Zdefiniuj przypadki użycia – Następnie określ przypadki użycia, w których LMS powinien być wykorzystywany. Czy istnieją określone działy lub role, które powinny korzystać z LMS? Jak LMS wpływa na interakcje z użytkownikami? 

– Zaprojektuj interfejs użytkownika – Ostatnią rzeczą, którą będziesz chciał zrobić jest zdefiniowanie interfejsu użytkownika. Użyj makiet, historii użytkowników i scenariuszy testowych, aby stworzyć wizualną warstwę LMS. Dzięki temu zrozumienie platformy będzie dużo łatwiejsze zarówno dla użytkowników, jak i dla programistów. Nowoczesne LMS nie wymagają znajomości programowania w większości wypadków i tworzenie warstwy widocznej dla użytkowników jest tak proste, jak budowanie z klocków, dzięki gotowym elementom.

– Integracja z innymi platformami – Kolejną rzeczą, którą należy zrobić, jest integracja LMS z innymi platformami. W zależności od rodzaju platformy, może być kilka różnych systemów, które muszą być zintegrowane. W tym zakresie również LMS niesiei szereg możliwości, dzięki którym integracja przebiega bez trudności.

Zarządzanie i monitorowanie platformy LMS

Ważne jest, aby monitorować wydajność platformy LMS, tak aby była ona w stanie obsłużyć duże obciążenie ruchem i nadążyć za zmieniającymi się wymaganiami użytkowników. Aby zarządzać platformą LMS, będziesz chciał śledzić następujące metryki: 

– Użytkownicy – Jest to ważne, ponieważ pokazuje, ile czasu użytkownicy spędzają z LMS. 

– Zasoby – To ważne, ponieważ pokazuje, ile pamięci i przestrzeni jest dostępne w systemie. 

– Zdrowie systemu – Jest to ważne, ponieważ pokazuje jak funkcjonuje system. Utrata nawet jednego procenta zasobów może mieć duży wpływ na wydajność. 

– Zachowania użytkowników – Jest to ważne, ponieważ pokazuje, jak użytkownicy korzystają z systemu. Zrozumienie zachowań użytkoników pomoże Ci ulepszyć system i dodać nowe funkcje. 

– Raporty – Jest to ważne, ponieważ pokazuje metryki odzwierciedlające procesy związane z dzieleniem się wiedzą. Jeśli metryki spadają, to coś jest nie tak i trzeba przyjrzeć się bliżej temu, co się dzieje.

Podsumowanie

W tym artykule zbadaliśmy korzyści płynące z wykorzystania platformy LMS do dzielenia się wiedzą. Przedstawiliśmy również krótki przegląd różnych typów platform LMS i wyjaśniliśmy, która z nich jest najlepsza dla Twojej organizacji. Wreszcie, przyjrzeliśmy się wdrożeniu platformy LMS, jak zarządzać i monitorować platformę LMS oraz metryki, na które należy zwracać uwagę. Mamy nadzieję, że nauczyłeś się czegoś nowego podczas tego artykułu!

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułMedical Inventi otrzymało patent chroniący FlexiOss na terenie Australii
Następny artykułW jakich sytuacjach warto sięgnąć po hipoteczny kredyt konsolidacyjny?
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here