Naga MarketsW ostatnim czasie rynki zostały zdominowane przez wiadomości płynące z Chin. Rozprzestrzeniająca się tam epidemia odbiła się wyraźnie na rynku akcji, niemniej wydaje się, że panika była jedynie chwilowa. Pytanie jednak brzmi jakie będą skutki ostatnich wydarzeń na chińską jak i światową gospodarkę? Czy koronawirus zapoczątkuje kolejny kryzys na globalnym rynku akcji?


Koronawirus doprowadzi do kryzysu?

  • Koronawirus obniży tempo wzrostu PKB w Chinach
  • Chiny są jedną z największych światowych gospodarek, dlatego też ucierpi również globalny PKB

O tym, że światowy wzrost gospodarczy zwalnia wiemy już od dłuższego czasu. Na razie jednak nie widać jeszcze żadnych konsekwencji, szczególnie na rynku akcji. Nawet paniczne zachowanie inwestorów, obawiających się wciąż rosnącej epidemii zostało szybko wyciszone. Problem jednak pozostaje, pomimo wynalezienia skutecznego lekarstwa na koronawirusa, liczba potwierdzonych przypadków zakażeń, jak i ofiar śmiertelnych stale rośnie. Jak się to odbije na gospodarce, czy może to być zapalnik dla nowego kryzysu światowego? Na te pytania bardzo ciężko dowiedzieć, ponieważ skutki wirusa i ich skala są ciężkie do przewidzenia.

Zobacz także: Jak wykorzystać inflację w tradingu? Tesla i koronawirus | Inside Solution One

Tak naprawdę na pierwsze wiarygodne dane odzwierciedlające kondycję gospodarki przyjdzie nam poczekać blisko miesiąc. Nie wiadomo też czy epidemia zostanie opanowana, czy też może czeka nas jej dalszy rozwój. Jest bardzo dużo pytań na które nie ma odpowiedzi. Na pewno pojawienie się wirusa nie wpłynie pozytywnie na chińską gospodarkę. Jak donosi Bloomberg w Wuhan znajduje się ponad 500 fabryk, czy biur spółek notowanych na światowych giełdach na całym świecie. JP Morgan prognozuje, że PKB Chin w pierwszym kwartale urośnie tylko o 4,9 procent. Według agencji Standard & Poor’s w całym 2020 roku urośnie tylko o 5 procent. Spójrzmy jak wygląda sytuacja techniczna na głównych światowych indeksach, przyjrzymy się giełdzie w Chinach, USA i Niemczech.

Chiński indeks giełdowy Shanghai Composite

Podczas gdy na świadomym rynku akcji mogliśmy obserwować chwilową panikę na niepokojące informacje dotyczące epidemii, instrumenty finansowe Chinach były zamknięte z powodu obchodów święta nowego roku. Niemniej po wznowieniu notowań 3 lutego przecena na chińskim parkiecie przekraczała 8 procent. Zareagować musiał Bank Chin, który interweniował na rynku by powstrzymać panikę. W odbiciu jakie obserwowaliśmy w ostatnich dniach pomogły też doniesienia o wynalezieniu skutecznego lekarstwa i o malejącym przyroście zachorowań. Ostatecznie po dramatycznej poniedziałkowej sesji z dnia na dzień rynek piął się w górę. Co prawda do domknięcia luki jeszcze trochę brakuje, niemniej wydaje się, że na chwilę obecną nie ma większych powodów do obaw. Te mogą się pojawić dopiero w momencie publikacji danych makroekonomicznych na początku marca.

SHANGHAI COMPOSITE INDEX
Shanghai Composite, źródło: tradingview.com

Zobacz także: Strategia MACD + ADX pozytywnie przetestowana, przynosiła zyski

Amerykański indeks giełdowy S&P500

Inwestorzy w USA nie przejęli się chińską epidemią. Co prawda pod koniec stycznia mogliśmy obserwować nieco większa korektę, jednak okazała się ona tylko chwilowa. W ostatnich dniach amerykański rynek akcji zdołał ponownie znaleźć się na najwyższych poziomach w historii. Być może aktualny impuls wzrostowy wydaje się monotonny, brak jest mu większych korekt, niemniej wcale nie jest to sygnał do spadków. Dopóki mamy do czynienia z coraz wyższymi szczytami i coraz wyższymi dołkami, trend pozostaje wzrostowy i technicznie nie ma powodów do obaw. Najbliższe ważne wsparcie dla US500 wypada przy 3215 pkt.

Wykres S&P500
US500 interwał D1

Niemiecki indeks giełdowy DAX

Niemiecka giełda również dynamicznie reagowała na ostatnie doniesienia z Chin. Indeks DAX zdołał w połowie stycznie osiągnąć najwyższe poziomy w historii, niemniej po niepokojących informacjach z Azji również i tu mieliśmy do czynienia z chwilą paniką, która sprowadziła kurs w rejony kluczowego wsparcia przy 12 900 pkt. jednak jak się okazało, paniak ta została wykorzystana przez kupujących, Kurs obił niczym piłeczka od wspomnianego poziomu i ostatecznie tydzień zakończył się w rejonach dotychczasowych rekordów. jeśli w najbliższych dniach bariera oporowa przy 13600 pkt zostałaby pokonana, może nas czekać kolejny impuls wzrostowy.

DAX interwał W1
Niemiecki indeks giełdowy DAX interwał W1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here