Naga MarketsSiedziba Banku AngliiPodczas czwartkowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się utrzymać stopy procentowe na najniższym poziomie w historii tj. 0,10%. Warto w tym miejscu przypomnieć, że było to już trzecie posiedzenie w tym miesiącu. 


Trzecie posiedzenie BoE w ciągu miesiąca

Rozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła decydentów politycznych do podejmowania radykalnych działań mających na celu zniwelowanie skutków gospodarczych i zdrowotnych. W tym celu wiele banków centralnych podjęło decyzję o luzowaniu swojej polityki pieniężnej. W ich gronie znalazł się także Bank Anglii, który w samym tylko marcu br. już dwukrotnie zdecydował się obniżyć stopy procentowe. Pierwsza obniżka miała miejsce 11 marca, kiedy to BoE obniżył główną stopę bankową o 50 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,25%. Drugie luzowanie odbyło się natomiast 19 marca, gdy stopy proc. zostały obniżone o kolejne 15 punktów bazowych do 0,10%. Jednocześnie bank zwiększył program skupu obligacji o 200 miliardów funtów.

Bank Anglii pozostawia stopy proc. bez zmian

– Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) jednogłośnie opowiedział się za utrzymaniem stopy procentowej Banku na poziomie 0,1%. Komitet jednogłośnie opowiedział się również za kontynuacją programu skupu brytyjskich obligacji skarbowych o wartości 200 mld funtów szterlingów oraz niefinansowych obligacji korporacyjnych na poziomie inwestycyjnym, finansowanego z emisji rezerw banku centralnego, w celu zwiększenia łącznej kwoty tych zakupów do 645 mld funtów szterlingów – czytamy w komunikacie BoE.

Koronawirus wywoła długoterminowe szkody dla gospodarki

Bank Anglii zwraca także uwagę, że skutki gospodarcze pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 są coraz bardziej widoczne i prawdopodobne jest bardzo gwałtowne ograniczenie działalności. Biorąc pod uwagę skalę tych zaburzeń, istnieje ryzyko długoterminowych szkód dla gospodarki, zwłaszcza w przypadku upadłości przedsiębiorstw na dużą skalę lub znacznego wzrostu bezrobocia.

Zobacz także: UK czeka największa recesja od stulecia! BoE gotowy do podjęcia radykalnych działań

– Niewiele jest jeszcze dowodów, aby ocenić dokładną skalę szoku gospodarczego wywołanego przez Covid-19. Prawdopodobnie światowy PKB gwałtownie spadnie w pierwszej połowie tego roku. Bezrobocie prawdopodobnie szybko wzrośnie w wielu gospodarkach (…) Ogólnie rzecz biorąc, warunki finansowe w Wielkiej Brytanii i na świecie uległy znacznemu pogorszeniu – komentuje Bank Anglii.

Kurs funta zyskuje trzecią sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego już trzecią sesję z rzędu. Dzisiejsza decyzja monetarna Banku Anglii nie przyczyniła się jednak do większej zmienności na notowaniach GBP. Inwestorzy na całym świecie oczekiwali bowiem, że BoE utrzyma dziś stopy proc. bez zmian.

Zapisz się na webinar: Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWykorzystaj 7 narzędzi analizy technicznej i popraw swój trading!
Następny artykułKurs euro (EURPLN) kosztuje ponad 4,58 zł. Europa w recesji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here