Naga MarketsKoronawirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Od kilkunastu dni COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo również w Europie. Najpoważniejsza sytuacja jest we Włoszech, w których odnotowano już 3089 przypadków zakażenia oraz 107 ofiar śmiertelnych. 


COVID-19 jest już w ponad 80 krajach

COVID-19 zabił na całym świecie 3 286 osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 80 innych krajach, w tym również dotarł do Polski. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do ponad 95 tys.

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazują, że śmiertelność spowodowana zakażeniem COVID-19 wynosi 3,4 proc. i jest wielokrotnie wyższa niż śmiertelność wśród osób chorujących na zwykłą grypę.

Zdaje się, że Chiny, w których wykryto koronawirusa opanowały już sytuację. Ilość nowo zakażonych rośnie tam bowiem zdecydowanie wolniej niż ilość osób wyleczonych. O wiele gorzej jest natomiast w Europie, gdzie wciąż skokowo przybywa nowych przypadków zarażenia. Fakt ten sprawił, że w kontekście całego globu dostrzec można rosnącą od kilku dni ilość nowych zakażeń (czerwone słupki), podczas gdy ilość wyleczeń ustabilizowała się się w okolicy 3 tys. na dobę (zielone słupki).

Źródło: gisanddata.maps.arcgis.com

Koronawirus uderzy w światowe PKB

Ekonomiści pytani przez Business Insider Polska uważają, że koronawirus może wpłynąć na wzrost inflacji, ale tylko w krótkim okresie. Przyczyną ma być silny wzrost cen niektórych towarów i wysoki popyt na artykuły żywnościowe. Gdy wszystko się uspokoi, sytuacja powinna wrócić do normy.

Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazuje natomiast, że w II kwartale br. epidemia zacznie wygasać i w innych częściach świata nie będzie przypominać złej sytuacji w Chinach. Jednak to wystarczy, aby obniżyć tempo wzrostu światowej gospodarki o 0,5 pkt proc.

Epidemia sieje spustoszenie w branży turystycznej

W kwestii naszej, rodzimej gospodarki szacuje się zaś, że chiński koronawirus może przyczynić się do spadku PKB o 0,2%-0,3% w skali roku.

Polska gospodarka nie jest bezludną wyspą, jest uwarunkowana zmianami globalnymi, tym wszystkim, co dzieje się w różnych miejscach – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami szefowa ministerstwa rozwoju.

Jej zdaniem chiński koronawirus może skutkować realizacją trzech potencjalnych scenariuszy gospodarczych. Pierwszy z nich zakłada opanowanie sytuacji kryzysowej w ramach jednego kwartału, gdzie Polska znajduje się dopiero w drugim lub trzecim rzędzie potencjalnych reperkusji. W drugim wariancie negatywne efekty mogą być widoczne przez kwartały, a w trzecim przez okres całego roku.

Ze spokojem obserwujemy sytuację (…) Jeśli miałabym pokazać skalę, to z pewnością ta branża (turystyczna, przyp. red.) dzisiaj alarmuje najmocniej – komunikuje o swoich potencjalnych stratach, chociażby wynikających z mniejszej liczby turystów z kierunków azjatyckich – dodawała Emilewicz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Arctic – kolejny wygrany na koronawirusie?
Następny artykułKurs euro próbuje wyhamować spadki. EUR/PLN zatrzymuje się pod 4,29 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here