Naga MarketsCzy koronawirus jest w stanie pokonać polską gospodarkę? Rozmowa z dr Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą Domu Maklerskiego XTB o skutkach pandemii koronawirusa dla globalnej gospodarki, o tym jaki wpływ ma i w dalszym ciągu może mieć COVID-19 na polską gospodarkę i na polskich przedsiębiorców. Pojawia się również zasadnicze pytanie o rządową tarczę antykryzysową – czy polski rząd jest realnie w stanie pomóc polskim firmom i obywatelom? Więcej szczegółów w programie!


Banki centralne stają na głowie, by nie dopuścić do krachu finansowego

Jak globalne rynki zareagowały na zagrożenie epidemiologiczne? Największe gospodarki na świecie pozostają silnie obciążone ograniczeniami wynikającymi z licznych kwarantann i zamkniętych biznesów. Czy wirus przyspieszył globalną recesję o której mówiło się w ostatnich latach?

Od dłuższego czasu wskazywałem na to, iż jesteśmy na schyłku cyklu koniunkturalnego. Nadejście tzw. czarnego łabędzia w postaci koronawirusa doprowadziło do globalnych zakłóceń na które świat nie był przygotowany. Wysoka skala zadłużenia korporacyjnego i bańki spekulacyjne na akcjach czy nieruchomościach tylko spotęgowała tą przecenę – oznajmił dr. Przemysław Kwiecień w rozmowie dla Comparic24.TV.

Ekspert wskazuje, iż od dłuższego czasu przyglądał się sytuacji w Chinach. W połowie lutego rynki zachodnie i USA były na historycznych szczytach, a aktywność w Chinach spadała już wtedy aż o 80 procent rok do roku. Teraz mamy to samo w Europie i USA.

Problemem jest też to, że pandemia jest wszędzie, rozlała się na cały świat. Zakłócenia w procesie produkcyjnym powodują szok podażowy. Do tego wszystkiego mamy szok popytowy, gdyż mnóstwo ludzi nagle traci dochody, co więcej część konsumpcji nie wróci do normy. Cała gra toczy się teraz o to, żeby cała ta sytuacja nie doprowadziła do krachu na rynkach finansowych – dodał.

W ocenie gościa programu reakcja w większości regionów jest silnie spóźniona. W Polsce bardzo długo się ten fakt ignorowało. Tymczasem polski złoty ulega silnej deprecjacji względem innych głównych walut. Czy przełoży się to na realną gospodarkę?

– W tym tygodniu obserwowaliśmy bardzo niepokojące sygnały, które objawiły się m.in. silnym wzrostem pary walutowej USDPLN.  Mamy system oparty na dolarze, który dobrze sobie radzi, gdy jest spokojnie na świecie. Jednak w sytuacji jaką mamy teraz ten system sprawia, że nagle tych dolarów nie ma, ponieważ nie są pożyczane. Fed próbuje zagwarantować płynność, jednak daje je bankom, które niekoniecznie chcą się nimi dzielić z innymi – zauważył.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here