Naga MarketsWielka Brytania jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych z powodu pandemii koronawirusa. W samym Zjednoczonym Królestwie Covid-19 zdiagnozowano już bowiem u ponad 295 tys. osób, co stawia UK na 10 miejscu pod względem ilości zachorowań na świecie. Z powodu zakażenia zmarło tam już ponad 45,3 tys. osób, co z kolei jest trzecim najgorszym wynikiem na świecie.

  • Brytyjskie gospodarstwa domowe przeżywają największy spadek dochodów od czasu kryzysu naftowego w latach 70-tych XX w.
  • Realne płace spadły od początku kryzysu związanego z koronawirusem o 4,5 proc.
  • Bezrobocie w Zjednoczonym Królestwie może wzrosnąć w tym roku do 12 proc.

Kryzys uderzył w portfele Brytyjczyków

Wywołany przez pandemię kryzys gospodarczy sprawił, że brytyjskie gospodarstwa domowe przeżywają obecnie największy spadek dochodów od czasu kryzysu naftowego w latach 70-tych XX wieku. Sytuacja ta może się jednak w najbliższym czasie jeszcze pogorszyć, gdyż rząd przygotowuje się do wycofania wsparcia udzielonego z powodu koronakryzysu. W październiku mają bowiem zakończyć się dotacje, które wspierają obecnie dochody ponad 12 milionów pracowników. Zakończenie tych programów pomocowych może doprowadzić do fali masowych zwolnień i wzrost bezrobocia.

Te artykuły również Cię zainteresują
W opublikowanym we wtorek raporcie think tank stwierdza, że pomimo programów pomocowych, realne płace spadły od początku kryzysu związanego z koronawirusem o 4,5 proc. To najwięcej od 1975 r., kiedy to arabskie embargo na ropę naftową wywołało wzrost inflacji, a także znacznie więcej niż w jakimkolwiek roku w czasie kryzysu finansowego 2008-09 i po jego zakończeniu.

Źródło: Bloomberg

Dane te idealnie obrazują skalę kryzysu, która to z kolei podsyca wątpliwości co do szybkiego powrotu brytyjskiej gospodarki na ścieżkę zrównoważonego wzrostu gospodarczego po najgłębszej recesji od conajmniej stu lat.

Podczas gdy brytyjski rząd wydaje prawie 200 mld funtów (253 mld dolarów) na utrzymanie miejsc pracy i przedsiębiorstw, Urząd ds. Odpowiedzialności Budżetowej szacuje, że bezrobocie w Zjednoczonym Królestwie może wzrosnąć do końca roku do 12 proc. i ponad 13 proc. na początku 2021 r.

Na niemal skokowy spadek standardu życia zauważalny wpływ miał fakt, iż typowe dochody gospodarstw domowych w czasie lockdownu nie były wyższe niż w latach 2006-07. Fundacja Resolution ostrzega, że najbardziej narażeni są młodzi ludzie i gospodarstwa domowe o niższych dochodach, które mocno ucierpiały po kryzysie finansowym. Wiele z tych osób pracuje bowiem w handlu detalicznym, hotelarstwie i turystyce, czyli branżach najbardziej narażonych podczas obecnego kryzysu.

– Ta początkowa faza kryzysu pokazała nam jak ważne jest odważne wsparcie zatrudnienia i silniejsze zabezpieczenie społeczne – powiedział Adam Corlett, starszy ekonomista w Fundacji Resolution. Jego zdaniem rząd powinien mieć na uwadze obie te lekcje, gdy będzie przechodził przez następną fazę kryzysu.

Kurs funta najwyżej od połowy czerwca

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta obił się wczoraj od technicznego wsparcia w wysokości 1,2515 USD i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego. W wyniku tej aprecjacji rynek pokonał już opór w rejonie 1,2625 USD i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 1,2750.

GBPUSD Daily

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara (AUD/USD) testuje maksimum z pierwszej dekady czerwca przy 0,7061
Następny artykułKurs franka do złotego (CHF/PLN) po 4,1350 zł we wtorek 21 lipca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here