Naga MarketsObecna sytuacja na rynkach finansowych sprawia, że stają się one tematem rozmów coraz większego grona osób. Niektórzy mają już z nimi jakieś doświadczenie, inni nie. To co łączy część z tych osób, to chęć ‘skorzystania z okazji’ jaką może teraz dawać trading. Czy jednak warto? A jeśli tak, na co zwrócić uwagę handlując w trakcie kryzysu jaki wywołała pandemia koronawirusa?


Znasz się na tym?

Widząc silne spadki na rynkach akcji, towarów czy walut u tradera lub osoby, która aspiruje do tego miana może pojawić się nieodparta chęć dołączenia do tego ruchu. Może ona jednak okazać się dość zgubna, zwłaszcza jeśli nie zna tego rynku, a jedyne czym się kieruje to chciwość dostrzegając kilku czy kilkunastoprocentowe spadki / wzrosty. Może więc warto zadać sobie najpierw pytanie, czy znam ten rynek i czy na pewno wiem co robię?

Jeśli rynek jest ci znany, należałoby upewnić się czy ewentualny handel nie będzie jedynie próbą wskoczenia do pędzącego do pociągu. Warunki rynkowe się zmieniły, to nie pozostawia wątpliwości. Zmienność jest znacznie większa, widoczne są duże luki na otwarciach dnia / tygodnia. To wszystko należy uwzględnić w naszym planie, jeśli chcemy handlować z głową. Warto też przemyśleć podejście do zarządzania ryzykiem.

Zarządzanie ryzykiem ma teraz jeszcze większe znaczenie

Zamiast skupiać się jedynie na zyskach, mając $$$ w oczach, lepiej jest skoncentrować się na zarządzaniu ryzykiem. Jest to ważne w każdych warunkach rynkowych, a teraz zdaje się mieć jeszcze większe znaczenie.

Kwestia zarządzania ryzykiem / pieniędzmi jest jedną z najważniejszych w handlu i mogłaby stanowić temat na całą publikację książkową. Zamiast skupiać się na tym dogłębnie, chciałbym cię zachęć do czegoś innego, do rozważenia zredukowania wielkości pozycji. Pamiętaj, że warunki rynkowe się zmieniły, a na pierwszym miejscu powinna się znajdować ochrona kapitału, a nie jego szybkie pomnażanie, bazujące na chciwości.

Rozważ także ograniczenie ryzyka większej niż zakładana strata poprzez zamknięcie pozycji na weekend. Ogromne luki na otwarciu tygodnia mogą bowiem sprawić, że kiedy w poniedziałek otworzysz platformę, zamiast zysków zobaczysz jedynie wyczyszczony rachunek. Zlecenie zabezpieczające nie zadziała jeśli rynek otworzy się znacznie poza nim, a co za tym idzie, stop loss nie uchroni cię przed planowaną stratą.

Uwzględniaj zmienność

Jak już wcześniej wspomniałem, zmienność na rynkach znacznie wzrosła. Jest to dobra wiadomość dla doświadczonych traderów, ponieważ na zmiennych rynkach lepiej się handluje.

Trzeba jednak wziąć tą zmienność pod uwagę planując transakcję, rozmieszczając zlecenia stop czy cele dla realizacji zysków. Wzrost zmienności bardzo dobrze obrazuje wskaźnik średniego rzeczywistego zasięgu (ATR). Spójrzmy choćby na wykres dzienny EURUSD, gdzie od listopada 2019 do połowy lutego br., ATR oscylował w okolicach 50-pipsów. Obecnie zmienność na Eurodolarze wzrosła trzykrotnie, do ponad 150-pipsów.

Wykres dzienny pary walutowej EURUSD ze wskaźnikiem ATR obrazującym skok zmienności w marcu

Łapanie spadających noży

Oprócz prób wskakiwania do pędzącego pociągu, traderzy mogą próbować gry w kontrze, tzw. łapania spadających noży. “Bo już przecież tyle spadło, to w końcu musi odbić”. Takie podejście bywa bardzo zgubne i zwykle oznacza kłopoty.

Zamiast kupować w dołku, jeśli już musisz handlować w kontrze, spróbuj znaleźć jakieś potwierdzenie potencjalnego odwrócenia. Chociaż nie zapewnia to sukcesu w 100%, może zwiększyć jego prawdopodobieństwo.

Zmiana krótkoterminowej tendencji na wykresie 4-godzinnym GBPCHF. Zamiast łapać spadający noż, możesz zaczekać na potwierdzenie odwrócenia po wybiciu oporu.
Zmiana krótkoterminowej tendencji na wykresie 4-godzinnym GBPCHF. Zamiast łapać spadający noż, mogłeś zaczekać na potwierdzenie odwrócenia po wybiciu oporu.

Techniczna strona rynku

Handlując czy to w czasach kryzysu, czy w jakichkolwiek innych, zwróć uwagę jak rynek zachowuje się pod względem technicznym. Świece z długimi knotami po obu stronach oraz brak wyraźnego kierunku ruchu nie sprzyja tradingowi. Spójrz na wykres 4-godzinny pary walutowej EURCHF (od lewej), gdzie z technicznego punktu widzenia warunki do handlu nie są obecnie najlepsze.

Z prawej strony ponownie widzisz wykres pary, gdzie zamiast euro, to funt notowany jest w relacji do franka (GBPCHF). Akcja cenowa wygląda tam znacznie lepiej, nie ma aż tak wielu świec z długimi knotami wskazujących na niezdecydowanie, a ponadto respektowane są poziomy techniczne.

Powyższe informacje możesz wykorzystać do usprawnienia własnego tradingu, zarówno teraz jak i w przyszłości, kiedy warunki rynkowe ponownie ulegną zmianie. Jeśli masz jakieś własne przemyślenia na temat “koronawirus tradingu”, może zechcesz podzielić się nimi w komentarzach. Poniżej znajdziesz jeszcze część mapy myśli z ostatniego webinaru, jaki przeprowadziłem na temat błędów traderów, także tych, które popełniają w nowych warunkach rynkowych.

Błędy w tradingu podczas pandemii koronawirusa


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here