Naga MarketsŚroda przyniosła kolejną porcję strachu na globalnym rynku. Silna aprecjacja dolara amerykańskiego ujawniła jak daleko jesteśmy od powrotu do normalności – i to pomimo ostatnich, równie nerwowych działań banków centralnych i zapewnień rządów. Z kolei na krajowym rynku prezes NBP, Adam Glapinski, stara się studzić kryzysowe nastroje. Aktualnie, najniższe prognozy dynamiki krajowego PKB w tym roku wynoszą około 1,6% jednak nie ma mowy o recesji, komentował w trakcie konferencji prasowej.

Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz Orbex.


Ognista wyprzedaż byleby dostać się do dolara

Amerykanie, to co działo się wczoraj nazywają “fire sale”. Dla polskiego inwestora bliższy byłby termin wyprzedaży likwidacyjnej. W trakcie wczorajszej sesji wyprzedawano bowiem wszystko, byle tylko uzyskać dostęp do dolara. Dlatego też traciły metale szlachetne – złoto zostało przecenione o 2, srebro o 5%. Rosły również rentowności amerykańskich obligacji rządowych. Sporą, przeszło 17% przecenę zaliczyła ropa naftowa, która jest kwotowana najniżej od 18 lat.

Czerwień pojawiła się również na Wall Street. Wszystkie główne amerykańskie indeksy odnotowały w środę przecenę – największą, bowiem aż o 6,3% zaliczył Dow Jones. S&P500 zamknęło się niemal 5,2% poniżej kreski, najlepiej radził sobie natomiast Nasdaq Composite, który zakończył dzień 4,7% na minusie.

Koronawirus, to nie wojna, twierdzi prezes NBP

W Polsce pojawiają się głosy o możliwej recesji polskiej gospodarki. Taką opinię wyraził w ostatnich dniach między innymi Goldman Sachs. Prezes Narodowego Banku Centralnego nie przejmuje się analizami Amerykanów i zapewnia, że jesteśmy doskonale przygotowani do kryzysu.

Celem operacji skupu obligacji jest utrzymanie płynności wtórnego obiegu operacji skarbowych. Wszystkie te operacje przebiegają płynnie każdego dnia na bardzo wielką skalę. To jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania rynku międzybankowego. (…) Od jutra takie operacje będziemy przeprowadzać. (…) Jutro zamierzam przeprowadzić aukcję obligacji skarbowych na dużą skalę – przekonywał w trakcie wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński.

Zdaniem kierującego pracami NBP, a także Rady Polityki Pieniężnej Glapińskiego, kryzys związany z wpływem epidemii koronawirusa w Polsce będzie – tu cytat – “chyba głęboki, ale bez przesady”. Zdaniem prezesa NBP nie można porównywać niewielkiego koronawirusa z wojną czy innymi, szczególnie katastroficznymi zjawiskami przyrody. Dodał jednak, że obecna sytuacja jest poważna. Aktualnie, najniższe prognozy dynamiki krajowego PKB w tym roku wynoszą około 1,6% jednak nie ma mowy o recesji – powiedział Glapiński na wczorajszej konferencji prasowej.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here