Naga MarketsWedług analityków Rabobanku globalne akcje znajdują się w trybie awersji do ryzyka w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi koronawirusa, a początek 2020 r. zaczął wyglądać łudząco podobnie do 2018 r. Odwrót od ryzykownych aktywów z rynków wschodzących powinien sprawić, iż kurs pary USDRUB będzie kontynuował ruch na północ.


Rynek akcji czeka powtórka z 2018 roku?

W tym czasie akcje amerykańskie przedłużyły imponujące zyski z 2017 r. w pierwszych tygodniach 2018 roku, ale zaliczyły przecenę pod koniec stycznia i utrzymały duże straty w pierwszej połowie lutego. W tym okresie indeks S&P 500 spadł prawie o 12% od szczytu do minimum z powodu rosnących obaw, że inflacja może wzrosnąć znacznie szybciej niż początkowo oczekiwano, zmuszając Fed do przyspieszenia tempa zacieśniania polityki pieniężnej.

zmienność_volatilityTo był tylko przedsmak tego, co miało nadejść, ponieważ 2018 okazał się burzliwym rokiem dla amerykańskich akcji, które we wrześniu osiągnęły rekordowe poziomy, kończąc rok mocno na czerwono – napisano w raporcie.

Aktualnie w ocenie ekspertów globalni inwestorzy są w trybie awersji do ryzyka ze względu na rosnące obawy dotyczące koronawirusa. Indeks S&P 500 spadł w poniedziałek o 1,57%, zmniejszając swoje tegoroczne zyski do zaledwie 0,40%. Można argumentować, że jest to tylko korekta ze zbyt wysokich poziomów, która ostatecznie okaże się okazją do zakupu akcji w oparciu o założenie, że Chiny poradzą sobie z wirusem.

Kurs SP500 na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs SP500 na interwale dziennym, tradingviewcom

Patrząc szerzej na przestrzeń EM (rynków wschodzących), tempo napływu kapitału do ryzykownych aktywów zwolniło w ubiegłym tygodniu, gdy wzrosły obawy o koronawirusa. Fundusze giełdowe skupione na rynkach wschodzących przyciągnęły 311,7 mln USD w tygodniu kończącym się 14 stycznia – było to znacznie mniej niż 3,16 mld USD w poprzednim tygodniu. Imponujący trend 16 kolejnych tygodni wpływów może się zakończyć, jeśli awersja do ryzyka będzie nadal rosnąć – dodano.

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Czas na panikę? – Rabobank

Według Piotra Matysa, starszego stratega ds. rynków wschodzących w Rabobanku, waluty CEEMEA (Central & Eastern Europe, Middle East & Africa) są silnie napędzane najnowszymi wiadomościami na temat koronawirusa w Chinach.

We wczesnych godzinach handlu byliśmy świadkami oznak stabilizacji po wczorajszej wyprzedaży akcji (indeks S&P 500 spadł o 1,57%). Okazało się to jednak krótkotrwałe, ponieważ ograniczenia podróży ogłoszone przez Hongkong zamiast poprawiać nastroje przeraziły rynki, które już są na krawędzi – wskazano w raporcie.

Analityk uważa, że można zatem założyć, iż najgorsze może dopiero nadejść. Każdy pozytywny wpływ umowy handlowej pierwszego etapu na waluty CEEMEA może zostać w pełni zrównoważony przez rosnące obawy, że koronawirus będzie miał poważne negatywne konsekwencje nie tylko dla Chin, ale także dla światowej gospodarki.

Spadek cen ropy do najniższego poziomu w tym roku zapewnił parze USDRUB wystarczających powodów do wzrostu, aby osiągnąć najwyższy poziom z 23 grudnia na poziomie 63.1057. O ile świeże wiadomości z Chin nie dostarczą konkretnych dowodów na to, że wirus jest pod kontrolą, ścieżka najmniejszego oporu pozostanie w górę, z 64,49 jako kolejnym potencjalnym celem – podsumowano.

Kurs USDRUB na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs USDRUB na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here