Naga MarketsŚwiatowi przywódcy G20 będą rozmawiać w czwartek nt. wybuchu koronawirusa podczas wideokonferencji. Dzieje się to po tym, jak ministrowie finansów i bankierzy centralni G20 zorganizowali w poniedziałek połączenie konferencyjne, uzgadniając opracowanie wspólnego planu działania grupy w obliczu pandemi COVID-19. Tymczasem eksperci z banków UBS i Nordea przedstawili trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze dla światowej gospodarki i rynków na najbliższe miesiące.


Zobacz również: Forex vs koronawirus: Obroty na rynku walut wzrosły w marcu o 27%

Przywódcy G20 omówią w czwartek pandemię koronawirusa

Szczyt G-20 w Japonii
Ostatni szczyt G-20 odbył się w Japonii

Jak informuje Global Times, ministrowie finansów i gubernatorzy G20 będą omawiali sposoby zintensyfikowania skoordynowanych i wielostronnych działań w celu zaradzenia zagrożeniom, szczególnie w krajach o niskich dochodach, podczas pandemii COVID-19.

Omówiona zostanie również ścisła współpraca z międzynarodowymi instytucjami finansowymi w celu wspierania stabilności finansowej i złagodzenia ograniczeń płynnościowych dla rynków wschodzących i rozwijających się gospodarek.

Koronawirus: Trzy scenariusze dla światowej gospodarki – Nordea

Wybuch koronawirusa przekształcił się w pandemię mającą poważne konsekwencje dla światowej gospodarki. Analitycy z Nordea przedstawiają trzy możliwe scenariusze dla globalnej gospodarki.

  • Scenariusz podstawowy: Początkowy szok dla globalnej działalności gospodarczej będzie ogromny, prawdopodobnie co najmniej porównywalny z dwoma najgorszymi kwartałami podczas ostatniego kryzysu finansowego.

Oczekujemy, że globalny wzrost wyniesie około -1% w 2020 r., a następnie +5,5% w 2021 r. i przybierze kształt litery „U” – napisano w raporcie.

  • Scenariusz pozytywny: Scenariusz przypomina literę „U”, ale powrót do zdrowia jest szybszy, więc bliżej mu do litery „V”.

W tym przypadku oczekujemy, że globalny wzrost zakończy się około 1% w 2020 r. i 6% w 2021 r. – dodano.

  • Scenariusz negatywny: Kilka rodzajów ryzyka może sprawić, że wszelki powrót do normy zarówno gospodarczy jak i społeczny będzie bardzo stopniowy i będzie bardziej przypominać kształt litery „L” niż litery „U”.
Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Koronawirus: Trzy scenariusze rynkowe – UBS

Analitycy z UBS badają wpływ wzajemnego oddziaływania polityki zdrowotnej, monetarnej i fiskalnej na rynki. Posiadają trzy scenariusze: pozytywny, neutralny i negatywny, z których każdy zależy od tego, jak szybko działalność gospodarcza może się znormalizować oraz na ile reakcje polityczne pomogą ograniczyć bankructwa przedsiębiorstw i utratę pracy.

W scenariuszu pozytywnym infekcje wirusowe w głównych gospodarkach Europy i USA podążają ścieżką Chin i osiągają szczyt do początku kwietnia, umożliwiając stopniowe złagodzenie środków od początku maja. Bodźce rządowe są wystarczające, aby uniknąć trwałych szkód w gospodarce, co umożliwi rozpoczęcie ożywienia w kształcie litery V w trzecim i czwartym kwartale.

W naszym neutralnym scenariuszu nowe przypadki wirusa osiągają szczyt w połowie kwietnia, umożliwiając zniesienie najpoważniejszych ograniczeń od połowy maja. Skoordynowana reakcja monetarna i fiskalna ostatecznie zapewnia niezbędne środki finansowe i skutecznie pomaga dotkniętym przez kryzys branżom, choć nie wszystkim. Ożywienie gospodarcze w kształcie litery U trwa do około czwartego kwartału – wskazano w raporcie.

W scenariuszu negatywnym środki ograniczające nie są wystarczające, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, a nowe przypadki wciąż rosną w Europie i Stanach Zjednoczonych do maja/czerwca.

W najgorszym scenariuszu wirus rozprzestrzenia się ponownie w Chinach, wymagając od nich nowych ograniczeń. Polityka rządu w znaczący sposób nie zrównoważyłaby długiego szoku popytowego, prowadząc do gwałtownego wzrostu liczby bankructw i bezrobocia. Wzrost gospodarczy miałby profil w kształcie litery L do 2020 r. – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here