Naga MarketsKoronawirus: Rząd wprowadza nowe ograniczenia. Wyjście z domu tylko w pilnych sytuachachNa konferencji prasowej z udziałem premiera i ministra zdrowia podano szczegóły kolejnych ograniczeń w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Najnowsze rozporządzenie wprowadzi m.in. ograniczenie przemieszczania się. Istnieją jednak pewne wyjątki.


Wyjście z domu tylko w pilnych sytuacjach

“Ograniczamy wychodzenie z domu do wyjść do pracy, sklepu czy wyjść w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb. Bądźmy rozsądni i uratujmy swoje zdrowie i życie. Ograniczmy nasze wyjścia do minimum. Bardzo proszę zostańmy w domu” – apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powodem tej decyzji są modele i analizy z innych państw dotkniętych epidemią, gdzie ograniczenie kontaktów międzyludzkich poskutkowało zatrzymaniem fali zakażeń.

“Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia” – dodał Szumowski.

Ponadto, rząd zdecydował o zakazie imprez i zgromadzeń. Wyjątek stanowią jedynie spotkania z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostaje się w stałym pożyciu.

Zobacz też: Koronawirus powodem rekordowych spadków PMI. Załamanie w Europie i UK

Nadal obowiązywać będzie 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Wyjątkiem będą osoby, które podróżują w związku z pracą lub służbą.

W transporcie publicznym, autobusach, tramwajach, rząd wprowadza ograniczenia liczby osób. Zajętych może być jedynie połowa miejsc siedzących i brak osób stojących.

Wpływ na rynek

Wprowadzenie kolejnych ograniczeń bez wątpienia odbije się na gospodarce ze szczególnym uwzględnieniem sektora transportowego. Można jedynie mieć nadzieje, że środki te pomogą w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, co z kolei pozwoli na szybszy “powrót do normalności”, kiedy epidemia zostanie opanowana.

Indeks WIG20 po wczorajszym, ponad 5,5% spadku dziś otworzył się luką wzrostową, która nie została jeszcze wypełniona. Notowania wciąż znajdują się blisko 2% wyżej od ceny poniedziałkowego zamknięcia.

Notowania indeksu WIG 20 - 24 marca 2020 r.
Notowania indeksu WIG 20 – 24 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here