Naga MarketsKoronawirus, a właściwie choroba Covid-19 jaką wywołuje, pochłonęła już ponad 180 tysięcy istnień na całym świecie. Najbardziej dotknięte pandemią kraje europejskie notują w tym roku znacznie większą liczbę zgonów niż w przypadku lat poprzednich. Sytuacja wygląda lepiej jedynie w Niemczech, gdzie śmiertelność jest niższa pomimo panującej epidemii.

  • Wzrost śmiertelności w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii
  • Jedynie Niemcy notują spadek liczby zgonów
  • Blokada w krajach ogranicza zgony z powodu wypadków i przestępczości
  • Rośnie liczba zabójstw związanych z przemocą w rodzinie

Duże europejskie kraje notują wzrost śmiertelności, poza jednym

Całkowita liczba zgonów w marcu uplasowała się w Hiszpanii w okolicach 490 tysięcy. Była ona najwyższa od 1975 roku, kiedy zmarł dyktator Francisco Franco. Z kolei w Wielkiej Brytanii tygodniowy wzrost liczby zgonów był we wtorek najwyższy od 20 lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według krajowej agencji statystycznej, Francja odnotowała 76 246 zgonów w okresie od 1 marca do 6 kwietnia, najwięcej w tym okresie od co najmniej trzech lat. Dla Włoch zebrano na razie dane z 1689 gmin, które odpowiadają za prawie 1/3 populacji kraju. Liczba zgonów od początku roku do 4 kwietnia wzrosła tam o 30% w stosunku do roku poprzedniego

W przypadku śmierci osób zakażonych koronawirusem, wcześniejsze dane pozostawały niejasne z uwagi na rozbieżności jakie pojawiały się w raportach. Ofiary śmiertelne pandemii mogły bowiem zostać pominięte z uwagi na brak testów, albo też przypisywano im inne przyczyny zgonu.

Niemieckie władze utrzymują natomiast, że epidemia jest pod kontrolą. Faktycznie, wsród bardzo dużych europejskich krajów, gdzie testy wprowadzono wcześnie i wykonywane są na dużą skalę, śmiertelność na Covid-19 jest niska. Ponadto, ogólna liczba zgonów w 2020 roku jest niższa niż przed rokiem. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dane pochodzą z 15 marca, a zatem z czasu przed szczytem epidemii.

Koronawirus pochłania więcej istnień niż grypa

Jak pokazują dane dla krajów najbardziej dotkniętych epidemią, liczba zgonów spowodowanych wirusem znacznie przekroczyła zwykły poziom śmiertelnych przypadków grypy sezonowej.

Należy także wziąć pod uwagę skutki zamknięcia krajów, które doprowadziły do zmniejszenia liczby zgonów z powodu wypadków komunikacyjnych i przestępczości. Z drugiej strony istnieje obawa o wzrost liczby zabójstw związanych z przemocą w rodzinie oraz samobójstw. Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że w ciągu pierwszych trzech tygodni lockdownu liczba zabójstw w związku z przemocą w rodzinie wzrosła ponad dwukrotnie i była największa od 11 lat.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here