Naga MarketsKoronawirus powodem paniki na chińskim rynku. Tracją akcję, kontrakty na rude żelaza oraz juanEpidemia koronawirusa zapewniła emocjonujące otwarcie chińskiego rynku po przedłużonej przerwie związanej ze świętowaniem Nowego Roku Księżycowego. Od startu widoczna była panika, gdzie wiele akcji osunęło się o dzienne limity, podobnie jak rynek kontraktów terminowych od rudy żelaza po ropę. Widoczne jest także osłabienie juana.

Fatalny początek tygodnia

Przed przerwą na rynku akcyjnym w związku ze świętowaniem Nowego Roku Księżycowego, ostatni raz notowania miały miejsce 23 stycznia. Dzisiejsza sesja po tej przerwie była dotkliwa dla chińskich akcji, okazuje się bowiem, że indeks Shanghai Composite na otwarciu luką spadkową stracił niemal 9%. Chociaż cena nie osuwała się  już niżej, to do zamknięcia dnia udało się zredukować stratę jedynie do -7,72%.

Notowania Shanghai Composite - wykres dzienny, 3 lutego 2020 r.
Notowania Shanghai Composite – wykres dzienny, 3 lutego 2020 r.

Widać zatem, że apele chińskich urzędników o zachowanie spokoju nie przyniosły pożądanego skutku, tak jak wprowadzenie płynności na rynek pieniężny. Inwestorzy uciekają z rynku obawiając się skutków pandemii koronawirusa, które na dzień dzisiejszy trudno jeszcze oszacować. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 360 przy ponad 17 tysiącach potwierdzonych przypadków zarażenia w Chinach.

Zobacz też: Koronawirus powodem paniki na chińskim rynku. Tracją akcję, kontrakty na rude żelaza oraz juan

 “Naprawdę trudno jest handlować akcjami. Nie można przewidzieć, jak rozwinie się ta choroba. Nawet eksperci nie mają jasnego pojęcia, kiedy wygaśnie ognisko choroby, nie mówiąc już o inwestorach giełdowych. Jest zbyt wcześnie, aby kupować teraz akcje, a także trudno jest je sprzedać, ponieważ na wszystkie wprowadzono limity. Pozostaje mi czekać i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja” – powiedział Li Shuwei, prezes Beijing WanDeFu Investment Management Co.

Za dolara ponownie trzeba zapłacić ponad 7 juanów

Chiński juan umacniał się do dolara od września 2019 roku, kiedy to na parze USDCNH wyznaczony został szczyt w okolicach 7,19. Minima trendu spadkowego znalazły się w styczniu na poziomie 6,8440 po czym na USDCNH ponownie pojawili się kupujący.

Jak widać na wykresie dziennym poniżej, cena w ubiegłym tygodniu dotarła do kluczowego strefy konfluencji oporu, gdzie okrągły poziom 7,00 zbiega się z przyspieszoną linią trendu spadkowego biegnącą od szczytu z października ubiegłego roku. Dziś obszar ten może zostać przełamany, co otwierałoby kupujący drogę w kierunku 7,05.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Notowania USDCNH - wykres dzienny, 3 lutego 2020 r.
Notowania USDCNH – wykres dzienny, 3 lutego 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here