Naga MarketsChiński koronawirus może spowolnić polską gospodarkę o 0,2%-0,3% w skali roku, stwierdziła w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak twierdzi rząd cały czas kontroluje sytuację i jest w stanie elastycznie reagować, aby przeciwdziałać nadmiernemu spowolnieniu PKB. Walkę z koronawirusem chce wspierać również Ministerstwo Finansów, a wiceminister Jan Sarnowski zapowiedział zwolnienie darowizn na rzecz resortu zdrowia (maseczki, odzież ochronna) z podatku VAT oraz podatku od darowizn.


PKB w Polsce spowolni przez koronowirusa, przyznaje minister Emilewicz

Polska gospodarka nie jest bezludną wyspą, jest uwarunkowana zmianami globalnymi, tym wszystkim, co dzieje się w różnych miejscach – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami szefowa ministerstwa rozwoju.

Jej zdaniem chiński koronawirus może skutkować realizacją trzech potencjalnych scenariuszy gospodarczych. Pierwszy z nich zakłada opanowanie sytuacji kryzysowej w ramach jednego kwartału, gdzie Polska znajduje się dopiero w drugim lub trzecim rzędzie potencjalnych reperkusji. W drugim wariancie negatywne efekty mogą być widoczne przez kwartały, a w trzecim przez okres całego roku.

Ze spokojem obserwujemy sytuację (…) Jeśli miałabym pokazać skalę, to z pewnością ta branża (turystyczna, przyp. red.) dzisiaj alarmuje najmocniej – komunikuje o swoich potencjalnych stratach, chociażby wynikających z mniejszej liczby turystów z kierunków azjatyckich – dodawała Emilewicz.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że w związku z koronawirusem PKB Polski zostanie obcięte o około 0,2-0,3%. Informacje pojawiły się po tym, jak w środowy poranek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wystąpienie pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce.

Ministerstwo Finansów obiecuje zwolnienie z podatków, ale tylko dla Ministerstwa Zdrowia

W momencie gdy resorty finansów w różnych częściach świata zapowiadają wspomożenie sektora MŚP w związku z potencjalnym spowolnieniem, które może przynieść ze sobą koronawirus, polskie Ministerstwo Finansów obiecuje ulgi podatkowe. Te mają dotyczyć jednak tylko i wyłącznie resortu zdrowia w przypadku darowizn rzeczowych obejmujących maseczki, sprzęt i odzież ochronną do zapobiegania i walki z koronawirusem. Ulga obejmie podatek VAT oraz podatek od darowizny.

Ministerstwo Finansów monitoruje sytuację, wszelkie decyzje będą podejmowane nie tylko przez MF, ale też przez inne organy kształtujące politykę gospodarczą kraju, takie jak KPRM i przede wszystkim Ministerstwo Rozwoju – mówił wiceminister Sarnowski w trakcie spotkania Amerykańskiej Izby Handlowej.

Wszelkie decyzje będą podejmowane, kiedy zobaczymy, jakie dokładnie konsekwencje ma koronawirus i w którą stronę się rozwija, czy liczba zachorowań będzie rosła, czy też będzie utrzymywała się na stabilnym poziomie – dodawał.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRynek pracy w USA przetrwa nawet epidemię koronawirusa – wynika z raportu ADP
Następny artykułEuro i złoty umocnią się do dolara w 2020 r., prognozy Ebury
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here