Naga MarketsChiny walczą o powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa, podejmując bezprecedensowe kroki w celu spowolnienia wybuchu epidemii, ograniczając podróże dla 30 milionów. W efekcie w Państwie Środka rośnie publiczny gniew i niezadowolenie, w przeddzień Nowego Roku Księżycowego.


Zobacz także: Chiny blokują podróże z Wuhan, by powstrzymać ekspansję wirusa. Traci ropa naftowa oraz akcje azjatyckie, europejskie i amerykańskie

Chiny nie chcą powtórki z epidemii SARS

Zamieszanie wzrosło, gdy okazało się, że wirus jest znacznie trudniejszy do powstrzymania niż inne pandemie. Podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych wciąż rośnie niektórzy zarażeni pacjenci nie wykazują objawów np. gorączki, co podczas badań przesiewowych znacząco utrudnia wykrycie patogenu.

Rośnie światowa presja na Chiny, które próbują poradzić sobie z chorobą. Podczas gdy globalni eksperci w większości chwalą wysiłki na rzecz powstrzymania wirusa, chińscy obywatele są coraz bardziej krytyczni i zaniepokojeni, ponieważ ograniczenia w podróżach już objęły większą populację niż Australia.

Jest to niespotykane w Chinach, a może nawet w historii współczesnego zdrowia. To ogromne wyzwanie prawne i instytucjonalne, nie wspominając o wyzwaniach logistycznych – powiedział Yanzhong Huang, dyrektor centrum Global Health Studies na Seton Hall University w New Jersey, o wprowadzonych ograniczeniach w podróżowaniu w 10 miastach.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 25, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia przestała kategoryzować wirusa jako globalny. Liczba potwierdzonych przypadków w Chinach kontynentalnych wzrosła do ponad 800 od 23 stycznia, jak podała Narodowa Komisja Zdrowia. Najmłodszy pacjent ma zaledwie 10 lat.

Pacjentów z zakażeniem wykryto w krajach tj. Singapur, Japonia, USA czy Korea Południowa

W tym tygodniu chińscy urzędnicy pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga zobowiązali się do „całkowitego” powstrzymania wybuchu epidemii. W piątek rząd przyrzekł ukarać urzędników opóźniających informacje o wirusach, a Rada Stanu utworzyła platformę internetową, aby umożliwić społeczeństwu zgłaszanie symptomów choroby.

Rządząca Partia Komunistyczna stara się uniknąć powtórzenia sytuacji, która wystąpiła podczas wybuchu wirusa SARS. Zainfekował on ponad 8 000 osób w 2003 r., zabijając ponad 770 osób. Wybuch nastąpił między listopadem 2002 r. a lipcem 2003 r. Po wszystkim Chiny zwolniły ponad 100 urzędników, w tym ministra zdrowia i burmistrza Pekinu, w odpowiedzi na zarzuty, iż lokalne rządy ukrywały informacje o chorobie.

Wśród krytyki rządu pojawiają się także pytania o zdolność Chin do skutecznej diagnozy nowego wirusa. Szczegóły dotyczące osób, które zmarły po zarażeniu wirusem pokazały, że kilku nie miało gorączki, co potencjalnie komplikuje globalne wysiłki w celu wykrycia zainfekowanych podróżników przybywających na lotniskach i w innych centrach podróży.


Szukasz brokera z akcjami i futures bez minimalnego depozytu?
SPRAWDŹ NAS


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here