Mamy 236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 14 242, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 700 osób.

Kolejne przypadki zakażeń. Liczba zarażonych ciągle nie maleje

“Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem: z województw śląskiego (99), wielkopolskiego (61), świętokrzyskiego (18), małopolskiego (16), dolnośląskiego (11), zachodniopomorskiego (8), pomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (2), lubelskiego (2) i podlaskiego (1)” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.

“Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 67-M Starachowice, 74-K Zgierz, 69-M Racibórz” – poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 14 242 osób.

Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie, w Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Łańcucie. W pierwszej połowie marca utworzono sieć szpitali jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 383 tys. testów. Na dobę przeprowadzanych jest średnio od 7 do 14 tys. Jednocześnie rozpoczęto produkcję polskiego testu na koronawirusa.

Według danych MZ, hospitalizowanych było 2 738 osób, 100 765 zostało objętych kwarantanną, a 17 291 – nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 700 osób. Wyzdrowiało 4 280 osób.

Stan epidemii pozostaje niezmienny

Od ponad miesiąca obowiązuje stan epidemii. Przedłużono zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach wyższych do 24 maja, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie rząd zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Otwarte są już lasy, parki i skwery, a osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielne. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

Od wczoraj otwarte są galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne.

Te artykuły również Cię zainteresują

Z kolei od środy będą mogły być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów w maju, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

Rząd podejmuje działania dla przedsiębiorców

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. Tzw. tarcza antykryzysowa zakłada m.in. przekazanie 7,5 mld zł na funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych, gdzie są leczone osoby z koronawirusem, a także zakup odzieży ochronnej, masek i innego niezbędnego sprzętu.

W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 3,5 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 187 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,1 mln), w Hiszpanii (218 tys.), we Włoszech (211 tys.). Wirus pojawił się w końcu ub.  roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało 83,9 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Hiszpanii (218 010), we Włoszech (211 938), Wielkiej Brytanii (191 832), we Francji (169 582), Niemczech (166 152). A także ponad 50 tys. w Belgii (50 266), ponad 40 tys. w Niderlandach (40 968) i ponad 20 tys. w Szwajcarii (29 981).

Znacząco wzrosła także liczba zarażonych w Rosji – koronawirusa wykryto już u ponad 145,2 tys. osób.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano w: na Białorusi – ponad 17,4 tys. i na Ukrainie – 12,6 tys. oraz w Rumunii – ponad 13,4 tys. i w Czechach – ponad 7,8 tys. W innych państwach regionu w ciągu doby notuje się nie więcej niż kilkadziesiąt nowych przypadków zarażenia.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 251 tys. osób. Wśród nich: ponad 29 tys. osób we Włoszech, pond 28 tys., w Wielkiej Brytanii, ponad 25 tys. osób w Hiszpanii, ponad 25 tys. osób we Francji.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,1 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 135 tys. pacjentów w Niemczech, u ponad 121 tys. w Hiszpanii i u ponad 82 tys. pacjentów we Włoszech.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here