Naga MarketsSzwedzka waluta znajduje się na poziomach, które ostatni raz obserwowano w czasie globalnego kryzysu gospodarczego. Załamanie wartości ma miejsce w obliczu zbliżających się historycznych wyborów rządowych, które niosą ze sobą potencjał radykalnej zmiany dotychczasowego krajobrazu politycznego.


Spadki szwedzkiej korony nie chcą się zatrzymać

W środę korona osuwa się piąty dzień z rzędu w stosunku do euro, po tym jak osiągnęła najsłabszy poziom od ponad dziewięciu lat. Spadek ten był wynikiem niekorzystnych danych dotyczących sprzedaży detalicznej na początku tygodnia, powiększając tegoroczne straty szwedzkiej korony do ponad 8 procent.

SEK najniżej od czasów kryzysu

Spadek SEK zbiegł się w czasie z planowaną na przyszły tydzień decyzją banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy walutowi obawiają się, że Riksbank może ponownie opóźnić plany rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych z rekordowo niskich ujemnych poziomów, ponieważ oczekuje wyraźnych sygnałów, że inflacja utrzymuje się na poziomie 2%. Bank centralny ma ogłosić swoją kolejną decyzję 6 września, na trzy dni przed wyborami.

Anders Eklof, strateg w Swedbank AB w Sztokholmie, twierdzi, że przedłużająca się słabość korony wynika z kombinacji czynników, między innymi wspomnianych niskich stóp. Wskazuje on również na negatywnym wpływie wojen handlowych na gospodarkę, która w odróżnieniu od wielu innych bardzo mocno opiera się na eksporcie:

“Oprócz tego, że mamy szwedzkie wybory powszechne, które inwestorzy zagraniczni postrzegali jako ryzykowne wydarzenie, należy pamiętać o włoskich wyborach, brytyjskim Brexicie i działaniach Donalda Trumpa”, powiedział Eklof.

Stopy procentowe Szwecji jednym z najniższych na świecie

Sondaże pokazują, że nacjonalistyczna, antyimigracyjna partia – Szwedzcy Demokraci – jest skłonna znacznie zyskać w parlamencie, a niektóre sondaże nawet sugerują, że wygra z rządzącymi socjaldemokratami, stając się największą grupą polityczną w tym kraju. Zbieżne plany na prowadzenie polityki z pewnością utrudnią obu dużym blokom stworzeniem sprawnie funkcjonującego rządu po 9 września.

“Wydaje się, że korona niedawno rozpoczęła wycenianie rosnącego ryzyka, że Riksbank wycofa się z pierwszego wzrostu stóp procentowych w przyszłym roku” – powiedział Eklof. “Gdyby bank centralny trzymał się planu podniesienia stóp procentowych jeszcze w tym roku, wtedy mógłby z pewnością wpłynąć na ustabilizowanie się szwedzkiej korony.”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNeuca raportuje 18,5 mln zł zysku netto w II kw. 2018 r.
Następny artykułBithumb będzie przyjmowała nowych klientów od początku września
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here