Naga Marketsflaga norwegiiPodczas poniedziałkowej sesji korna norweska w stosunku do korony szwedzkiej (NOK/SEK) znajduje się na najwyższych poziomach od ponad czterech miesięcy. Powodem ostatnich wzrostów były dane o inflacji, które doprowadziły do zwiększenia oczekiwań ze strony banku centralnego Norwegii, do podwyższenia stóp procentowych, nawet na najbliższym posiedzeniu w tym miesiącu.


W lutym poziom bazowej inflacji CPI w Norwegii wyniósł 2,6% w ujęciu rocznym, co przewyższa prognozy podawane przez Reutera, które kształtowały się na poziomie 2,1%. Warto także wspomnieć o długoterminowym celu inflacyjnym banku centralnego, który kształtuje się na poziomie 2,0%.

“Dane o inflacji bazowej były znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych, a to pomaga koronie, zwłaszcza po wiadomościach EBC z zeszłego tygodnia”, powiedział Manuel Oliveri, strateg ds. walut w Credit Agricole, zaleca on trzymanie długich pozycji na korzyść korony norweskiej (NOK) w stosunku euro (EUR). Aktualnie Korona norweska zyskuje zarówno do euro, jak i dolara amerykańskiego.

Bank centralny Norwegii – Norges Bank, zaostrzył swoją politykę w zeszłym roku, byłą to pierwsza podwyżka stóp procentowych od 2011 roku. Stopy wzrosły z poziomu 0,75% do 0,5%. Jak wynika z komunikatów, stopy mają być podnoszone jeszcze pięć razy do końca 2021 roku. Najbliższe posiedzenie odbędzie się już 21 marca, i większość analityków oczekuje wtedy kolejnej podwyżki, między innymi są to analitycy z Bank of America Merrill Lynch.

Zobacz także: Goldman Sachs sprzedaje USD/JPY

Sytuacja techniczna na parze walutowej NOK/SEK

Korona norweska kontynuuje ruch wzrostowy. Można powiedzieć, że od początku roku kurs NOK/SEK znajduje się w wyraźnej tendencji wzrostowej. Dane marko tylko wspierając umocnienie norweskiej waluty. Kluczowa strefa oporowa znajduje się w rejonach 1,10, i myślę, że ten poziom może zostać w tym miesiącu przetestowany. Jeżeli dojdzie do jego wybicia górą, to szybko powinniśmy zobaczyć atak na nowe maksima. Lokalnie należy wrócić uwagę na to, że ostatnie 2 ruchu spadkowe są niemal identyczne, układ 1:1 trzyma, co również wskazuje na kierunek wzrostowy.

NOK/SEK interwał D1, źródło: Tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here