Naga Marketsstos koron duńskichPosiadacz niechlubnego rekordu świata w zakresie ujemnych stóp procentowych może wkrótce być zmuszony do zaostrzenia swojej polityki pieniężnej. Wszystko za sprawą drastycznie osuwającej się ceny rodzimej waluty, która w stosunku do euro znalazła się na dwuletnich minimach. Ostatni raz gdy kurs korony duńskiej (DKK) był tak niski, bank centralny decydował się do bezpośredniej interwencji na rynku walutowym.


Stopy procentowe nigdzie nie są tak niskie

“Jeśli bank zrobi to co zrobiłby normalnie, to czeka nas interwencja otwartego rynku” – powiedział w wywiadzie telefonicznym dla Bloomberga, Jan Storup Nielsen, ekonomista Nordea Bank. Nielsen dodał, że zakup 10 miliardów koron (1,5 miliarda dolarów) lub większej ilości zapowiedziałby wzrost stopy referencyjnej, która w lipcu 2012 roku po raz pierwszy spadła poniżej zera. Głównym celem banku centralnego jest powiązanie kursu korony z euro. Obecnie stopa procentowa znajduje się na poziomie -0,65%, co jest najniższym na całym świecie, pokonując ujemne stopy w Szwecji oraz Japonii:

stopy procentowe Danii
Źródło: Trading Economics

“Interwencja jest pierwszą linią obrony banku centralnego; druga to niezależna duńska podwyżka stóp procentowych” – powiedział Nielsen. “Kiedy banki zaczynają interweniować, wiemy, że są o krok bliżej od podwyżki stóp”.

Dania doświadcza umiarkowanego, ale solidnego wzrostu, niskiej inflacji i prawie pełnego zatrudnienia. Jakie są więc główne przyczyny słabości duńskiej korony?

Kurs korony duńskiej (DKK) ofiarą działań EBC?

Pierwszą z nich jest to, że rynek przygotowuje się zakończenia przez Europejski Bank Centralny (EBC) programu luzowania ilościowego, przy zaostrzeniu nadmiernej płynności w strefie euro, co ma doprowadzić do odpływu kapitału z Danii. Po drugie, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Danii spadła z rekordowych poziomów w związku z rozczarowującym eksportem do Niemiec i obawami dotyczącymi napięć w handlu światowym, a także odejściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

kurs korony duńskiej DKK
Bank Danii gotowy do Interwencji? DKK porusza się na poziomach, które zmusiły instytucję w 2014-2016 to podjęcia działań na otwartym rynku

Nielsen przytacza jeszcze jeden powód dla zbliżającej się interwencji: Grudzień jest tradycyjnie słabym miesiącem dla korony. “Nie jesteśmy do końca pewni, dlaczego” – szczerze konkludował swoją wypowiedź dla Bloomberga analityk Norde Banku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here