Naga MarketsKorekta czy nowy trend – raport z rynku ropyZagłębiając się w historię rynków finansowych na przestrzeni kilku ostatnich lat, można wysnuć wniosek, że krzykliwe, zdecydowane tytuły często mogą być oznaką odwrócenia trendu. Czy historia zatoczy koło na rynku ropy naftowej? Tego nie jesteśmy jeszcze w stanie potwierdzić, natomiast faktem jest, że po serii zapowiedzi o zbliżającej się magicznej barierze 100 USD za baryłkę, wycena czarnego złota notuje najgorszy tydzień od wielu miesięcy, tracąc od tegorocznych szczytów 6 USD.


Nadal najważniejszym faktorem rynku pozostaje sprawa sankcji nakładanych na Iran. Jak sugerowałem w poprzednich tekstach, znaczna część potencjalnych skutków ich wprowadzenia została przez rynek zdyskontowana. Co więcej, indyjskie rafinerie (Indie są drugim największym odbiorcą irańskiego surowca), zagwarantowały sobie co najmniej 9 milionów baryłek, które będą dostarczone w listopadzie. Ta informacja zbiegła się z piątkowym komunikatem Białego Domu, w którym zamieszczono informację, iż w przypadku krajów, które ograniczą zakupy irańskiej ropy ale nie są w stanie z niej całkowicie zrezygnować, zakaz zostanie uchylony.

Powodów dla spadku cen należy również doszukiwać się na rynku amerykańskim. Powołując się na wczorajszy raport agencji EIA zapasy ropy jak i benzyny wzrosły bardziej niż oczekiwali tego analitycy. W przypadku ropy naftowej wzrosły one o 5,987 miliona baryłek (wobec oczekiwanego wzrostu o 2,620 miliona), natomiast w przypadku benzyny wzrost wyniósł niecały milion, podczas gdy analitycy spodziewali się nieznacznego zmniejszenia się zapasów. Rynek w ostatnich dniach wyceniał również potencjalne szkody spowodowane huraganem Michael. Co prawda, produkcja rafinerii w rejonie Zatoki Meksykańskiej spadła w czwartek o 40%, natomiast nie jest to liczba która mogłaby znacząco wpłynąć na notowania.

Handel amerykańską ropą WTI umożliwia TMS Brokers – wypróbuj teraz

Patrząc z perspektywy technicznej trudno nie odnieść wrażenia, że cena porusza się w obrębie co prawda nie perfekcyjnego kanału, ale na pewno wyraźnego ograniczenia. Dlatego też w rejonach ceny 67 USD za baryłkę szukałbym potencjalnego celu dla pozycji krótkich.

Korekta czy nowy trend – raport z rynku ropyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here