Naga MarketsKoreański fundusz wyprzedaje się akcji amerykańskich gigantów
Creative Commons
Autor: 401(K) 2012

Zdecydowanie państwowe fundusze inwestycyjne od zawsze uważane były za inspirację dla inwestorów – w końcu zarządzający aktywami funduszy często mają do czynienia z gigantycznymi aktywami. Nierzadko również zdarza się, że obracają one setkami miliardów dolarów. Tak też właśnie dzieje się w Korea Investment Corporation, który posiada 28,3 mld dolarów zainwestowanych w około 678 różnych holdingów. W ostatnich dniach wydaje on notę z informacją o sprzedaży amerykańskich TOP-spółek, takich jak Apple, Microsoft czy Amazon.

  • Koreański fundusz inwestycyjny rozpoczyna przygotowania pod sprzedaż części portfela
  • W nim znajdują się m.in najważniejsze amerykańskie spółki takie jak Amazon, Apple czy Microsoft
  • W tym momencie większość z tych spółek znajduje się na szczytach
  • Redukcja portfela może mieć związek z długoterminową strategią funduszu

Redukcja portfela w oparciu o spółki technologiczne

Korea Investment Corporation to suwerenny fundusz majątkowy utworzony przez rząd Korei Południowej w 2005 r. W tym momencie posiada on ekspozycję w wysokości 28,3 miliardów dolarów zainwestowanych w setki podmiotów. Jako fundusz takich rozmiarów nie można przejść obojętnie wobec tego, iż rozpoczyna on redukcję portfela opartego m.in na takich spółkach jak Apple, Amazon, Alibaba czy Microsoft. Jak podaje podmiot w raporcie aktualizującym III kw. 2020 r.: nastąpiła potencjalnie znacząca zmiana w podejściu inwestycyjnym funduszu. Między innymi pozycja na Apple została zredukowana o 7%, czyli 1,188 mln udziału, zaś pakiet akcji Alibaba został również zmniejszony o 19%. Ale to nie wszystko.

Te artykuły również Cię zainteresują
Fundusz zmniejszył również udziały w Microsoft, Facebook, Amazon i Alphabet, a także amerykańskiej firmie płatniczej Mastercard. Całkiem ekscytująca fala sprzedaży, która się tu rozpętała wskazuje, że fundusz rozpoczął właśnie długoterminową strategię redukcji ryzyka, co nie powinno dziwić. W tym momencie, kiedy spółki te są na swoich rekordowych poziomach uznawane one mogą być już za “zbyt drogie”. Korea Investment Corporation zdaje się zatem zabezpieczać przed ewentualnością wystąpienia większego cofnięcia rynku technologicznego.

Aby jednak nie mówić tylko o redukowaniu akcji – podmiot w wydanym raporcie podaje, że w zamian dokonano dwóch inwestycji: zwiększono pakiet akcji w BlackRock (amerykańska międzynarodowa korporacja zarządzająca inwestycjami), a także wykupiono spory pakiet akcji General Motors, amerykańskiego producenta samochodów.

Możliwe zatem, że fundusz koreański faktycznie stosuje podejście, które mogłoby być zorientowane na dłuższą perspektywę czasową. Podczas gdy “zapasy techniczne” czyli spółki technologiczne mogą oczywiście mieć nadal duży potencjał – mają one jednak następującą wspólną cechę: wszystkie są już bardzo drogie. Pytanie jednak jak odniosą się do tego inwestorzy, którzy bardzo często idą w ślad za decyzjami funduszy. Kolejne miesiące mogą być zdecydowanie ciekawe pod względem roszad na głównych spółkach.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here