Naga MarketsKorea Północna wysadziła między-koreańskie biuro łącznikowe po swojej stronie granicy, wysyłając wyraźny sygnał do Seulu, który w ocenie ekspertów ma na celu przyciągnięcie maksymalnej globalnej uwagi przy niewielkim bezpośrednim ryzyku wojny. W reakcji dolar amerykański nieznacznie umocnił się w stosunku do koreańskiego wona. Para USD/KRW oscyluje we wtorek przy poziomie 1207.

  • Ruch Kim Dzong Una wydaje się być zamierzony, aby zwrócić uwagę świata bez prowokowania wojny

Korea Płn. wysadza symbol współpracy Półwyspu Koreańskiego z 2018 roku

Posunięcie to stanowi najpoważniejszą prowokację Korei Północnej od lat i jest następstwem szeregu gróźb wobec rządu prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina. Państwowa koreańska centralna agencja informacyjna stwierdziła w oświadczeniu, że biuro – najbardziej konkretne osiągnięcie współpracy między dwoma Koreami w 2018 r. – zostało „tragicznie zrujnowane straszną eksplozją”.

W Seulu zebrali się najlepsi doradcy ds. bezpieczeństwa, a wojsko kraju przeszło na najwyższy poziom gotowości. Minister zjednoczenia Korei Południowej Kim Yeon-chul, który był w parlamencie, kiedy wybuch nastąpił za granicą, oznajmił, że ruch był „oczekiwany”.

Zniszczenie budynku następuje około tydzień po tym, jak reżim Kim Dzong Una porzucił działalność w finansowanym przez Koreę Południową obiekcie, co pozwalało urzędnikom z obu stron na komunikację przez całą dobę. Korea Północna dąży do zwiększenia presji na południowych sąsiadów w obliczu rosnącej frustracji związanej z ciągłym wsparciem Seulu dla prowadzonej przez USA kampanii sankcji, która hamuje gospodarkę kraju dyktatora.

Choć na chwilę obecną nie jest jasne, jak zareagują sojusznicy, cel Kima najprawdopodobniej został zrealizowany bez wywoływania reakcji wojskowej ze strony Korei Południowej lub prezydenta USA Donalda Trumpa. Moon spędził większość swojej prezydentury na szukaniu lepszych więzi z Pjongjangiem, czasami stawiając się w sprzeczności z bardziej jastrzębimi głosami w administracji Trumpa.

Możemy spodziewać się, że Pjongjang będzie kontynuował podobne działania wojskowe, ale nie na tyle, by zmusiły Seul do odwetu. Powinniśmy pamiętać, że biuro łącznikowe było już zasadniczo martwe – powiedział Duyeon Kim, starszy doradca ds. Azji Północno-Wschodniej i Polityki Jądrowej w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej.

Incydent ten był jedną z najpoważniejszych prowokacji od 2010 roku, kiedy to podejrzewano Koreę Północną o storpedowanie okrętu południowokoreańskiego, zabicie 46 marynarzy, a kilka miesięcy później o ostrzelanie wyspy Korei Południowej, zabicie dwóch żołnierzy i dwóch cywilów. Ataki groziły rozlaniem się konfliktu na otwarte pole walki, ale napięcia zostały rozwiane w związku z obawami o kolejną wojnę.

flaga chinyRzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian oznajmił krótko po incydencie, że kraj ma nadzieję na pokój na Półwyspie Koreańskim, nie wspominając o biurze łącznikowym. Chiny są głównym sponsorem politycznym i partnerem handlowym Korei Północnej, co daje im kluczową rolę we wdrażaniu międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej.

Kurs dolara (USD) umacnia się do koreańskiego wona (KRW)

Para walutowa USD/KRW nieznacznie wzrasta we wtorek docierając w okolice poziomu 1207. Kluczową barierę dla dalszych wzrostów stanowi szczyt z 2019 roku na poziomie 1223. Dopiero jego trwałe przebicie może napędzić rynek z celem na tegoroczne maksimum 1292. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej majowego minimum 1185 przywróci presje na spadki.


Czy chciałbyś handlować prawdziwymi akcjami i futures z dźwignią?
SPRAWDŹ NAS
Kurs USDKRW na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDKRW na interwale dziennym, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here