Naga MarketsW czasach, gdy Korea Północna przeprowadza kolejne testy międzykontynentalnych pocisków balistycznych i broni nuklearnej a reszta świata rozważa nałożenie sankcji na reżmin Kim Dzong Un’a, ten zdaje się widzieć rozwiązanie tych problemów w kryptowalutach. Waluty cyfrowe są zdecentralizowane w efekcie czego żaden rząd i bank centralny nie mogą ich kontrolować. Nie podlegają one również żadnym regulacjom i nie mogą zostać zablokowane ani skonfiskowane.


Korea Północna jest zamieszana zarówno w majowy cyberatak z wykorzystaniem ransomware WannaCry jak również o kradzież około 81 milionów dolarów w tradycyjnych pieniądzach poprzez fałszywe transfery funduszy z banku Bangladeszu. Teraz wygląda na to, że hakerzy z Korei Północnej są odpowiedzialni rownież za upadek giełdy kryptowalut Youbit w Korei Południowej.

Kradzież, która doprowadziła do bankructwa

The Wall Street Journal donosi, że urzędnicy z Korei Południowej podejrzewają hakerów z Korei Północnej o kradzież cyfrowych monet z giełdy Youbit. Napastnicy wykradli 17% wszystkich kryptowalut giełdy, w tym nieujawnioną ilość bitcoinów. Po ataku Youbit ogłosił bankructwo i umożliwia klientom wycofanie tylko 75 procent ich środków. Pozostała kwota zostanie wypłacona dopiero po likwidacji spółki.

Istnieją trzy udokumentowane ataki przypisywane Korei Północnej przeciwko innym południowokoreańskim giełdom kryptowalutowym w tym roku, w tym jeden przeciwko poprzednikowi Ybit, Yapizon skąd w kwietniu skradziono jeszcze więcej kryptowalut.

W raporcie opublikowanym we wrześniu FireEye zauważyło, że zainteresowanie Korei Północnej uzyskaniem i kradzieżą kryptowalut wzrosło wraz ze wzrostem sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Luke McNamara od FireEye napisał we wrześniu:

Od maja 2017 r. zaobserwowaliśmy, że północnokoreańscy hakerzy celują w przynajmniej trzy południowokoreańskie giełdy kryptowalut z podejrzeniem o kradzież funduszy. Oszustwa typu spear phishing*, które zaobserwowaliśmy w tych przypadkach, często atakują osobiste konta e-mail pracowników tych giełd w celu zainstalowania szkodliwego oprogramowania powiązanego z północnokoreańskimi hakerami, podejrzanymi o włamania do globalnych banków w 2016 r.

* ofiary otrzymują wiadomość e-mail, która wydaje się pochodzić od zaufanej osoby lub organizacji.

Chęć pozyskania kryptowalut przez rząd Korei Północnej jest dość oczywista. Reżim Kim Dzong Un’a może wejść w posiadanie walut cyfrowych, nie obawiając się, że uruchomią one sankcje karne. Ponadto rosnąca wartość bitcoina zapewnia wysokie zyski z kradzieży. Kolejnym atutem jest również fakt, że kryptowaluty są względnie łatwe do “wyprania”. W przypadku funduszy zebranych dzięki cyberatakowi z wykorzystaniem ransomware WannaCry, portfele zostały opróżnione a skradzione kryptowaluty najwyraźniej wymieniono na Monero.

Sprawdź również prognozy dot. kryptowalut na rok 2018Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJak interpretować okresy rozstrzygnięcia na wykresie dziennym? – Justin Bennett
Następny artykułKomentarz walutowy – złoty niewzruszony decyzją KE
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here