Naga MarketsJak donosi Nikkei Asian Review powołując się na zespół ekspertów raportujących Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Korea Północna używa cyberataków i technologii blockchain do obchodzenia sankcji gospodarczych i pozyskiwania kryptowalut. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że reżim Kim Jong Un’a posiada waluty wirtualne o wartości 670 mld dolarów amerykańskich (USD).


Korea Północna ukrywa 670 mln USD

Eksperci zeznali rzekomo ONZ, że w wyniku ataków hakerskich Pjongjang zgromadził około 670 milionów dolarów w aktywach cyfrowych. W swoim raporcie eksperci zalecili, by w celu wykrywania i zapobiegania próbom uchylania się od sankcji ze strony Korei Północnej państwa członkowskie ONZ “zwiększyły swoją zdolność do ułatwiania solidnej wymiany informacji na temat ataków cybernetycznych przeprowadzanych przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną z innymi rządami i ich własnymi instytucjami finansowymi.”Zobacz także: Korea Północna omija sankcje za pomocą kryptowalut

Raport który ma wkrótce zostać formalnie przedłożony Radzie Bezpieczeństwa, wskazuje, że w latach 2015-2018 Korea Północna przeprowadzała cyberataki na zagraniczne instytucje finansowe. Pjongjang ukradł w ten sposób pieniądze tworząc pulę nielegalnych funduszy. Uważa się, że ataki te przeprowadzane są przez wyspecjalizowany korpus w północnokoreańskim wojsku i są obecnie ważną częścią północnokoreańskiej polityki rządu.

Światowa czołówka hakerów

Niepokojącym jest fakt, iż doniesienia te w dziwny sposób zdają się potwierdzać plotki sprzed niemal roku, że Korea Północna szkoli hakerów do kradzieży kryptowalut. W Korei Północnej jest podobno co najmniej 7 tysięcy hakerów, nadzorowanych przez krajową agencję wywiadowczą Reconnaissance General Bureau. Członkowie tej tak zwanej Grupy Lazarus są najlepszymi specjalistami wybranymi z najlepszych uniwersytetów.

“W agencji zdobywają umiejętności hakerskie i intensywnie szkolą się w cyberprzestępczości. Są również zdolni do wydobywania kryptowalut” – powiedział Kim Heung-Kwanga, były profesor informatyki na Uniwersytecie Technologii Komputerowej Hamheung.

Warto dodać, że kryptowaluty dają Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej więcej możliwości unikania sankcji. Biorąc pod uwagę, że są one trudniejsze do prześledzenia, mogą być wielokrotnie prane i są niezależne od regulacji rządowych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDeutsche Börse i Commerzbank przeprowadziły pomyślnie transakcję na blockchain
Następny artykułKrypto zwolennicy wieszczą odbicie na Bitcoinie, czy już czas na hossę?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here