Naga MarketsNajpierw był Iran i Wenezuela, a teraz pora na Koreę Północną. Zdaniem ekspertów finansowych z Waszyngtonu, reżim północnokoreański coraz częściej wykorzystuje kryptowaluty do omijania sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Lourdes Miranda oraz Ross Delston uważają, że Pjongjang pracuje nad opracowaniem własnej kryptowaluty oraz prawdopodobnie wykorzystuje do transakcji międzynarodowych Bitcoina.

Korea Północna widzi potencjał kryptowalut

Jak napisał wspomniany wyżej duet w oświadczeniu dla Asia Times, kryptowaluty pozwoliły reżimowi z Korei Północnej na kreatywne ominięcie amerykańskich sankcji. Kraj wykorzystuje wiele giełd międzynarodowych, gdzie przeprowadza proces identyczny do prania brudnych pieniędzy. W ten sposób ukrywa swoje operacje oraz ma możliwość korzystania z usług międzynarodowych instytucji finansowych będących w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Według Priscilli Moriuchi – byłej urzędnik ds. cyberbezpieczeństwa w NSA – Korea Północna zarabia na kopaniu i sprzedaży kryptowalut. Nie da się ocenić dokładnie skali tego procederu, ale szacunki wahają się od 15 do 200 mln USD.

„Korea Północna pozyskuje fundusze z kopania kryptowalut takich jak Bitcoin oraz Monero. Hakerzy z tego kraju stoją również za majowym atakiem WannaCry, okupy były płacone w Bitcoinie. Północnokoreańscy studenci od listopada mogą kształcić się pod kątem kryptowalut” – skomentowała Moriuchi.

Kryptowaluty pozwalają omijać sankcje

Miranda i Delston są przekonani, że Korea Północna pracuje nad własną kryptowalutą. Posiadanie jej poza możliwością przeprowadzania transakcji z innymi krajami da możliwość stworzenia azylu dla przestępców. Korea Północna może skusić ich szansą na otwarcie anonimowych rachunków bankowych w kraju, który nie ma podpisanej umowy o ekstradycję z zachodnimi państwami.

Ponadto posiadanie własnej sieci blockchain pozwoli na dowolne jej fałszowanie w celu zamaskowania prowadzonych transakcji handlowych. Dzięki temu nie będzie możliwości ustalenia, czy Korea łamie sankcje narzucone przez USA i jakie podmioty są z tym krajem w stosunkach handlowych.

Pomysł Korei Północnej nie jest oryginalny. Iran postanowił stworzyć własną kryptowalutę właśnie w celu ominięcia zakazu korzystania z międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. Z kolei Wenezuela wprowadziła Petro, którego wartość jest rzekomo oparta o krajowe zasoby ropy naftowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here