Naga Marketskoparka zabawka w śnieguNiedawne badanie opublikowane przez czasopismo naukowe Nature Sustainability pokazuje, że kopanie kryptowalut zużywa więcej energii niż wydobycie naturalnych kruszców o takiej samej wartości rynkowej.


Naukowcy z Instytutu Nauki i Edukacji Oak Ridge w amerykańskim Departamencie Energii przeprowadzili badanie oceniające, ile energii zużywają kopalnie kryptowalut w porównaniu z kopalniami tlenków glinu, miedzi, złota, platyny i metali rzadkich.

Zaskakujące odkrycie

Naukowcy dokonali badania w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. i odkryli, że wydobycie Bitcoina (BTC), Ethereum (ETH), Litecoina (LTC) i Monero (XMR) pochłonęło średnio 17, 7 , 7 i 14 megadżuli (MJ) do wygenerowania aktywa wartego jednego dolara amerykańskiego.

Dla porównania, wydobycie tlenków glinu, miedzi, złota, platyny i metali rzadkich zużyło 122, 4, 5, 7 i 9 MJ w celu wygenerowania tej samej wartości. Odkrycia te wskazują, że wydobycie minerałów, z wyjątkiem aluminium i niektórych tlenków, pobiera mniej energii niż kopanie kryptowalut.

Coraz drożej! Jak żyć!?

Co więcej, zbiór danych do badania pokazuje, że zużycie energii dla trzech z czterech wspomnianych walut cyfrowych – BTC, ETH i LTC – rośnie z roku na rok. Na przykład w 2016 roku BTC potrzebowało 17 MJ do wygenerowania jednego dolara amerykańskiego, ale teraz zużywa 19 MJ.

Co gorsza, raport stwierdza, że ​​zapotrzebowanie na energię, by wygenerować wartość jednego dolara będzie nadal rosło. Naukowcy wywnioskowali, że w ciągu trzech lat objętych badaniem wydobycie odpowiadało też za 3-15 milionów ton emisji dwutlenku węgla (CO2).

Wysokie zużycie energii jest uważane przez niektórych za “piętę achillesową” dla głównych kryptowalut. Według raportu z lutego, wydobycie kryptowalut na Islandii miało pochłonąć więcej energii niż gospodarstw domowych przez cały 2018 roku.

W maju ekonomista Alex de Vries, który opublikował artykuł na temat problemu energii w temacie Bitcoina, twierdził, że do 2018 r. wydobycie BTC będzie wykorzystywać 0,5% światowej energii.

Jednakże ekspertka ds. czystej energii w USA, Katrina Kelly, później zakwestionowała te przewidywania, stwierdzając, że debata była “nadmiernie uproszczona”. Kelly zauważyła, że Islandia, na przykład, opiera się głównie na odnawialnych źródłach energii, co oznacza, że ​​wydobycie bitcoinów będzie miało neutralny wpływ na środowisko.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here