Naga MarketsPrzycisk "mine" na klawiaturze oznaczający kopanie i odnoszący się do kryptoJak wynika z analizy amerykańskiej firmy Susquehanna, wydobywanie Ethereum (ETH) przestało być opłacalne dla pojedynczych górników dysponujących jednostkami zawierającymi procesory graficzne (GPU).

Odkrycie Susquehanna pojawiło się we wtorek w CNBC i wskazuje ono, że miesięczny zysk z wydobycia ETH przy użyciu procesorów graficznych jest obecnie szacowane na 0 dolarów. Jeszcze w lipcu 2017 roku było to około 150 USD. Spadek rentowności wynika z niedawnego trendu spadkowego na rynku krypto i malejącej liczby hashrates.

Wszystkiemu winien hashrate

Obecnie cena ETH wynosi 176 dolarów. Przez ostatnim miesiąc spadek sięgnął 16,3%, natomiast w ujęciu rocznym kurs zniżkuje niemal o połowę.

Jednakże cena Etheru i tak wciąż jest wyższa niż miało to miejsce w lipcu 2017 roku. Wtedy zwrot górników z inwestycji opiewał na 147 USD, a obecnie jest on równy zeru. Mając to na względzie, analitycy Susquehanna sugerują, że to nie cena kryptowaluty odpowiada za spadek opłacalności wydobycia. O wiele istotniejszy czynnik stanowi malejący hashrate sieci.

Zobacz też: Kopanie kryptowalut droższe niż wydobycie kruszców?

Górnictwo Ethereum i inne kryptowaluty wymagają tzw. hash power, który mierzy trudność znalezienia nowych bloków i wydobycia monety. Jeśli więcej wydobywa ETH, wzrasta liczba hashrate i vice versa.

Wyższy hash rate jest lepszy dla górników, ponieważ zwiększa ich szansę obliczenia następnego bloku i uzyskanie nagrody za nowego coina. Christopher Rolland, analityk Susquehanna powiedział, że nawet w przypadku flagowego procesora graficznego Nvidii, GTX 1080, wydobycie ETH nadal nie jest opłacalne, szczególnie w dłuższej perspektywie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here