Naga MarketsCena złota w okolicach 1950 dolarów za uncję. W Polsce będzie się wydobywać ten cenny kruszec?Badania geologiczne w okolicach Legnicy prowadzone były przez spółkę Sudeckie Kopalnie Mineralne od 2016 roku. W sierpniu br., firma otrzymała decyzję z Ministerstwa Środowiska zatwierdzającą dokumentację złoża rudy złota “Mikołajowice”. Oprócz złota, na tym terenie potwierdzono obecność także innych cennych minerałów, w tym kaolinu Złoże zawiera około tonę czystego złota i 5 tys. ton w rudzie złota. Cena żółtego kruszcu oscyluje dziś w okolicach 1950 dolarów za uncję.

  • Ministerstwo Środowiska zatwierdziło dokumentację rudy złota “Mikołajowice”
  • Spółka Sudeckie Kopalnie Mineralne ubiega się teraz o koncesję wydobywczą
  • Cena złota w trendzie wzrostowym zwiększa opłacalność wydobycia

Złoto i inne cenne minerały

Wydobycie złota w rejonie, w którym jego obecność potwierdzona została w tym miesiącu, miało miejsce już w XIV wieku. Jednakże, po 20 latach zaprzestano wtedy prac górniczych, ponieważ wydobycie stało się zbyt kosztowne.

Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Teraz gorączka złota może powrócić, a to za sprawą spółki Sudeckie Kopalnie Mineralne, która już od kilku lat prowadzi badania i odwierty w okolicach Mikołajowic. Decyzja Ministerstwa Środowiska zatwierdzająca dokumentację złoża otwiera firmie drogę do ubiegania się o koncesję wydobywczą.

Oprócz niemal tony czystego złota i 5 tys. ton w rudzie złota, na przebadanym terenie występują także inne cenne minerały, które mogą zapewnić spółce zysk. Mowa tu choćby o kaolinicie służącym do produkcji płytek ceramicznych, papieru oraz gumy.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy potencjalnie ruszy kopalnia złota.
– To jeszcze potrwa – powiedział wiceprezes Sudeckich Kopalń Mineralnych Sławomir Juzak.

Cena złota broni wsparcie w pobliżu 1900 dol./oz

Notowania złota po odbiciu od okolic okrągłego poziomu 200 dolarów za uncję konsolidują w ostatnich dniach. Wczorajszy dołek na XAU/USD utworzył się nieznacznie ponad poziomem 1900 dol./oz, gdzie z resztą wypada kluczowe wsparcie

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
Cena złota (XAU/USD) – wykres dzienny

Ogólny trend pozostaje wzrostowy, a zatem istnieje większe prawdopodobieństwo ruchu z powrotem do kluczowej strefy przy 2000 dol./oz. Kolejny istotny obszar oporu wypada w okolicach 2060-70 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here