Naga Markets

Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z ChinNerwowy, poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Po piątkowym spadkowym akcencie dzisiaj mamy do czynienia z mniejszą zmiennością, ale nadal utrzymującą się presją na spadek cen ropy naftowej. Notowania ropy WTI poruszają się tuż poniżej poziomu 85 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 91,50 USD za baryłkę.

Cena ropy naftowej ze znaczną zniżką

Weekendowy XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin jest obecnie szeroko komentowany w mediach, jednak nie przyniósł on istotnych zmian w kontekście rynków surowcowych. Xi Jinping w swoim przemówieniu w dużym stopniu potwierdził zaangażowanie Chin w kontynuację dotychczasowej polityki gospodarczej – nie zostały ogłoszone ani istotne zmiany w priorytetach gospodarczych, ani nowe programy stymulacyjne.

To ostatnie akurat nie jest pocieszające w kontekście cen surowców, bowiem Chiny do dominujący konsument wielu z nich. Co ważne, Państwo Środka zapowiedziało również kontynuację polityki „zero tolerancji” dla Covid-19, co oznacza utrzymywanie restrykcji pandemicznych w razie potrzeby.

A nawet obecnie w wielu miejscach w kraju trwają lockdowny. Restrykcje w Chinach w tym roku negatywnie przekładają się popyt na paliwa, co z kolei przyczynia się do utrzymywania się presji na niższe ceny ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, jednocześnie warto wspomnieć, że dziś Ludowy Bank Chin utrzymał na niezmienionym poziomie stopy procentowe w tym kraju. To z kolei pokazuje, że bank centralny tego kraju raczej będzie wspomagał gospodarkę swoimi działaniami, a przynajmniej nie będzie dodatkowo negatywnie wpływał na wzrost gospodarczy.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Nie zmienia to faktu, że sytuacja gospodarki Chin budzi obawy inwestorów, a już sam sposób walki z pandemią negatywnie przekłada się na tamtejszą dynamikę PKB.

Redakcja poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin przez ponad godzinę nie wyprodukował żadnego bloku!
Następny artykułNotowania pszenicy delikatnie rosną na początku bieżącego tygodnia
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here