Naga MarketsDynamiczna aprecjacja wartości kryptowalut z drugiej połowy 2017 roku wpłynęła na znaczy wzrost zainteresowania tą formą inwestycji. Choć jeszcze do niedawna słowo “inwestycja” dla wielu było synonimem strat i bankructwa, dziś przez coraz więcej osób uważane jest za możliwość łatwego i szybkiego zarobku. Pozostaje tylko jedno, bardzo ważne pytanie: czy wzrost zainteresowania tematyką inwestycji (w kryptowaluty i nie tylko) idzie w parze ze wzrostem świadomości społeczeństwa w tym temacie?


Zapewne zdecydowana większość czytelników portalu Comparic zdaje sobie sprawę czy tak na prawdę są kryptowaluty. Dla osób, które tego nie wiedzą warto jednak w prostych słowach przybliżyć tą tematykę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kryptowaluty to nic innego jak cyfrowe pieniądze. Bardzo podobne do tych, którymi posługujemy się np. w bankowości elektronicznej. Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, kryptowaluty są jednak zdecentralizowane. Oznacza to, że ich podaż nie jest uzależniona od Banku Centralnego a płatności dokonywane za ich pośrednictwem umożliwiają bezpośrednią wymianę wartości pomiędzy nadawcą i adresatem.

Okazuje się więc, że Bitcoin i jemu podobne są ogromnym zagrożeniem dla obecnego sektora finansowego. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że banki i światowi przywódcy (w większości) są negatywnie nastawieni do walut cyfrowych. Boją się oni, że przez zdecentralizowany system umożliwiający dokonywanie płatności i wymiany wartości bezpośrednio pomiędzy nadawcą a odbiorcą, bez pośrednika (banku) stracą kontrolę nad przepływami pieniężnymi.

Przez wiele ostatnich lat rządzący i duże korporacje robiły wszystko, by móc śledzić i kontrolować każdy nasz ruch. Prawdopodobnie wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiej kontroli poddaje nas chociażby Facebook, który śledzi każdy nasz ruch. Media społecznościowe to nie tylko platformy służące do komunikacji ze światem. Umożliwiają one chociażby robienie zakupów przez internet bez zakładania osobnych kont w sklepach online. Niemal wszędzie można się teraz zalogować bowiem za pośrednictwem swojego konta FB. Fakt ten sprawia, że administratorzy serwisu wiedzą o nas więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Podobnie działają banki. Powolne wypieranie z obiegu pieniądza papierowego i próba zastąpienia go płatnościami bezgotówkowymi w rzeczywistości nie mają służyć naszej wygodzie. To tylko efekt uboczy. W rzeczywistości chodzi o to, że transfery bezgotówkowe można bardzo precyzyjnie śledzić i kontrolować co w przypadku gotówki jest niemal niemożliwe.

W czasach, gdy niemal na każdym kroku jesteśmy podglądani i inwigilowani a rządy skrupulatnie, małymi łyżeczkami starają się podnosić podatki i zabierać nam coraz więcej naszych, ciężko zarobionych pieniędzy pojawił się on, Bitcoin. Cyfrowa waluta będąca alternatywą i ogromnym zagrożeniem dla obecnego systemu finansowego.

O tym, że banki są stanowczymi przeciwnikami cyfrowego złota i jemu podobnych wiadomo nie od dziś. Nie tak dawno głośno było na temat umów, które banki wypowiadają osobom handlującym kryptowalutami. Choć samo uregulowanie rynku kryptowalut jest ostatnio numerem jeden podczas wielu konferencji i szczytów ekonomiczno-gospodarczych, to rządzącym ciężko jest znaleźć sposób jak tego dokonać.

Uważaj na kryptowaluty

Równie głośno było niedawno również o grudniowej kampanii Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego pt.: “Uważaj na kryptowaluty”. Oprócz specjalnego spotu reklamowego, w owym czasie obserwowaliśmy również wysyp licznych filmów tworzonych przez youtuberów, którzy krytykowali waluty cyfrowe.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu w sieci pojawiło się pismo, w którym Pani Marta Wołk, Zastępca Dyrektora Gabinetu Prezesa NBP poinformowała, że “Na realizację kampanii w mediach społecznościowych (…) NBP przeznaczył kwotę 91 221,99 zł brutto.”

Okazuje się jednak, że rzeczywisty koszt przeprowadzenia kampanii “Uważaj na kryptowaluty” był zdecydowanie wyższy. Po opublikowaniu pierwszego pisma, skontaktowała się ze mną osoba, która również wysłała swoje zapytanie do NBP. Jak się okazuje, otrzymała ona różnie brzmiącą odpowiedź.

Spoglądając na powyższe pisma warto zwrócić uwagę, że oba sporządzone i podpisane zostały tego samego dnia (9 lutego 2018 r.) przez tą samą osobę (Panią Martę Wołk). W pierwszym koszt kampanii opiewał na kwotę 91 221,99 zł brutto a w drugim było to już 130 821,99 zł brutto.

Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku drugiego pisma NBP wskazuje również dwie kolejne firmy, z którymi Bank współpracował przy realizacji tej kampanii. Mowa o Telewizji Polskiej S.A. oraz Telewizji Republika S.A.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Edukacja przed wszystkim – czy aby na pewno?

Jak przyznała Pani Marta Wołk, “Kampania “Uważaj na Kryptowaluty” została zainicjowana i zrealizowana przez Narodowy Bank Polski w celu poinformowania o ryzykach posiadania “walut” wirtualnych.” 

Czytając powyższą wypowiedź nasuwa się zatem pytanie: skoro kampania miała na celu edukowanie Polaków w zakresie rynku kryptograficznych tokenów, to dlaczego jej hasło oraz powstałe w jej skutek materiały wydają osąd, nastawiając do Bitcoina oraz jego pochodnych pejoratywnie? Chcąc uzyskać odpowiedź na to pytanie podjąłem próbę kontaktu z rzecznikiem Narodowego Banku Polskiego. Niestety od piątku nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Oprócz pytań związanych z tematem kampanii zapytałem również o informacje dotyczące podmiotów, z którymi współpracował NBP w celu realizacji i promocji w/w kampanii. Nie wiemy bowiem, czy firmy wymienione w powyższych pismach były jedyne i czy kwota 130 821,99 zł brutto to całkowity koszt kampanii.

Poprosiłem również o udzielenie informacji o osobach i podmiotach odpowiedzialnych za pomysł i cel przeprowadzenia wspomnianej kampanii. Okazuje się bowiem, że mimo iż Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wspierała NBP w tej kampanii, nie dysponuje ona takimi informacjami.

Miejmy nadzieję, że Narodowy Bank Polski odpowie w końcu na moje zapytania i poznamy całą prawdę stojącą za kampanią “Uważaj na kryptowaluty”.

Uważaj na waluty

Tymczasem zachęcam również do zapoznania się z materiałem będącym odpowiedzią na kampanię KNFu i NBP:

„W związku z kampanią NBP prowadzoną na temat kryptowalut, postanowiliśmy przygotować naszą odpowiedź, jako środowiska, które z walutami i inwestycjami jest związane na codzień. Materiały NBP czerpią inspirację z najniższych lotów propagandy. Zamiast przedstawić temat obiektywnie i wskazać na zalety i wady, mamy do czynienia z bezrefleksyjnym przepychaniem jednego poglądu. Oczywistym jest, że kryoptowaluty wiążą się z ryzykiem i to ryzykiem dużo większym niż w przypadku “tradycyjnych” instrumentów, jednak technologia i same kryptowaluty po otrząśnięciu się z fazy “manii”, prawdopodobnie zostaną z nami na zawsze i zrewolucjonizują finanse. Tak jak internet zrewolucjonizował komunikację” – komentował Jakub Mościcki Dyrektor Generalny Fundacji Trading Jam.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy” sentyment 21.02.2018 EUR/USD, GBP/USD i USD/JPY
Następny artykułKomentarz poranny BM ING – Rynek pozostaje w fazie korekty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here